diyabethastaligi.gen.tr https://www.diyabethastaligi.gen.tr Diyabet Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, diyabethastaligi.gen.tr Thu, 01 Jun 2017 00:00:00 +0000 Sun, 15 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Diyabet Testi https://www.diyabethastaligi.gen.tr/diyabet-testi.html Fri, 16 Nov 2018 17:25:50 +0000 Diyabet Testi; önce diyabetin ne olduğunu öğrenelim. Diyabet pankreasın kendisine yetecek kadar İnsülin üretme sıkıntısı çekmesi  sonucu vücudun üretmiş olduğu İnsülin iyi bir şekilde kullanamaması sonucu oluşan ve bir Diyabet Testi; önce diyabetin ne olduğunu öğrenelim. Diyabet pankreasın kendisine yetecek kadar İnsülin üretme sıkıntısı çekmesi  sonucu vücudun üretmiş olduğu İnsülin iyi bir şekilde kullanamaması sonucu oluşan ve bir ömür süren kronik bir hastalıktır. Besinlerin mideden sonra şekerin yani glikozun bağırsaklar dan emilmesi ile kan geçer. Sağlıklı insanlarda kana geçen bu şeker pankreas ile İnsülin hormonu vasıtasıyla hücrelerin içine taşınır. Eğer bu pankreasta sıkıntıyı varsa şeker hücre içine alınmıyor ise şeker hastalığı dediğimiz hastalık görülür. Eğer tedavi edilmezse diyabet sinir, göz, böbrek ve kalp gibi organlarımız da ciddi manada hasarlar meydana getirir.

Diyabetin Belirtileri;
 • Aşırı bir susama hissi ve bolca vücuda sıvı alımı.
 • Aşırı sıvı alımına müteakip bolca idrara çıkma.
 • Normalinden daha fazla iştah açılması
 • Halsizlik ve yorgunluğun baş göstermesi.
 • Sık sık açılma hissinin gelmesi.
 • İstemsiz bir şekilde zayıflama 
 • Gözlerde sıkıntıların başlaması ve bulanık olarak görme.
 • Ayaklarda hissetme kaybı ve karıncalanma.
Diyabet Testi; 

Diyabeti olmayan bir kişinin kan şekeri oranı açlık halinde 120 miligram olmalıdır. Yemek yedikten sonra, yani tokluk halinde 2-3 saat sonra bu oran 140 miligram olur. Açken veya tokluk halinde vermiş olduğumuz değerlerin üstünde ya da altında olması durumunda diyabetin var olduğunu gösterir. Herhangi bir kişinin diyabet olup olmadığı ancak açlık kan şekeri ölçümü ile tespit edilir. Açlık kan şekeri ölçümünde 100 ile 125 miligram değerleri arasında bir değer çıkması da gizli diyabeti gösterir.

Diyabet Tedavisi Var mı

Çok üzülerek belirtiyorum, maalesef şeker hastalığının araştırmalar sonucunda bir çok tedavi şekli var lakin yaygın olarak kullanılan bir tedavisi olduğunu söylemek çok zor. Diyabet daha çok egzersiz, ağızdan alınan oral hap tedavisi ve İnsülin iğnesi tedavileri vardır. Bu saymış olduğumuz tedavi şekilleri de ise yaramıyor diyorsanız, İnsülin pompası tedavisi de uygulanabilir. Diyabet için kesin bir tedavi şekli olmadığı için beslenme konusunda dikkat etmenizi öneririz. Kişiye ait bir vücut kitle endeksi belirlenmeli ve bu endeks sabit tutulmalıdır. Yapılan İnsülin miktarlarına dikkat edilmeli ve herşeyden önemlisi kesinlikle sigaradan uzak durulmalıdır.
]]>
Diyabet Ve Obezite https://www.diyabethastaligi.gen.tr/diyabet-ve-obezite.html Fri, 16 Nov 2018 19:59:01 +0000 Diyabet ve obezite, ne yazık ki uzun yıllardır baş edilemeyen sorunlar arasındadır. Bu iki hastalığın birbiri ile bağlantısı saymakla bitmeyecek kadar uzundur. Dünyadaki en büyük sorunların başında diyabet ve obezite gelmekte Diyabet ve obezite, ne yazık ki uzun yıllardır baş edilemeyen sorunlar arasındadır. Bu iki hastalığın birbiri ile bağlantısı saymakla bitmeyecek kadar uzundur. Dünyadaki en büyük sorunların başında diyabet ve obezite gelmektedir. Kimi insanlar daha çok küçük yaşlarda bu hastalıklarla karşı karşıya kalmakta ve uzun yıllar bu hastalıklarla mücadele etmektedirler. Üstesinden gelen olduğu gibi ne yazık ki başa çıkamayıp ömrünün sonuna kadar bu hastalıklarla yaşayan insanlarda bulunmaktadır. Farkına varıldığı takdirde önlem alınmalı aksi takdirde sonu istenmeyecek bir şekilde bitebilmektedir. Söylemesi bile çok kötü olan bu sonlar ölüme kadar varabilmektedir.

Diyabet ve obezite, diyabet diğer adı ile şeker hastalığı yeme alışkanlığı ile başlamakta ve önlemi alınmadığı takdirde diyabetle beraber obeziteye de yol açmaktadır. Aynı durum bunun tam tersi de olabilmektedir. Yani aşırı kilolu olan kişilerin tüketimleri kişiyi diyabet hastalığına götürmektedir. Diyabet ve obezite neredeyse ayrılmaz ikili haline gelmiş durumda ergen insanlara özellikle obezite sorunu olan kişilere sorduğunuzda kesinlikle şeker hastalığının olduğunu da söyleyecektir. Son yıllarda aşırı tüketilen fast food ürünleri ile de obezite yayılmaya başlanmıştır. Dikkat ederseniz şişman insanların aşırı derecede abur cubur tükettiğini göreceksiniz. Bunlarla beraber dengesiz ve ölçüsüz yemekte bu sorunları tetiklemektedir. Aşırı yağlı gıdaların tüketilmesi, hamur işleri, şerbetli tatlılar, cips ve asitli içeceklerin fazlasıyla vücuda alınması diyabetin ve obezitenin en çok sevdiği şeylerin başında gelmektedir. 

Diyabet ve obezite, birbirlerinden ayırmadığımız bu ikiliden uzak durmak için önce çocuklarımızı bu tür yiyecek ve içeceklerden uzak tutarak işe başlamalıyız. Temeli sağlam olan çocukların geleceği de sağlam olur. Ülkemizdeki ve dünyadaki neredeyse her 5 yetişkinden 1-2 si diyabet ve obezite hastalığı mağdurudurlar. Bunun için hem kendi sağlığımız için hemde etrafımızda bu sorunu yaşayan kişiler var ise onlara yardımcı olabilmek için spor ve düzenli beslenme alışkanlığı edinmeli çevremize de örnek olmalıyız. Düzenli yürüyüş, bol su tüketimi ve hayatımızdan çıkaracağımın abur cuburlar ile sağlıklı bir geleceğe, diyabet ve obezite ile şavaşabileceğimizi herkese göstermeliyiz. 
]]>
Diyabette Beslenme https://www.diyabethastaligi.gen.tr/diyabette-beslenme.html Sat, 17 Nov 2018 08:47:47 +0000 Diyabette beslenme, kan şekerinin kontrollü sağlanmasında, diyabetten meydana gelebilecek problemleri engelleme ve geçiştirmek için aynı zamanda yaşam kalitesinin daha iyi hale getirip, diyabette sağlıklı bir şekilde beslenmek Diyabette beslenme, kan şekerinin kontrollü sağlanmasında, diyabetten meydana gelebilecek problemleri engelleme ve geçiştirmek için aynı zamanda yaşam kalitesinin daha iyi hale getirip, diyabette sağlıklı bir şekilde beslenmek gerekir. Diyabette beslenme, kişinin ihtiyaçlarını saptanıp kendine uygun gelebilecek enerjiyi diyetle alması ve arzu edilen vücut standardının sağlanması bakımından çok önemlidir. Diyabette beslenme daha çok diyetisyenlerin uzmanlık alanına girdiği için onlarda, kişinin vücut ağırlığına, yaşına, boyuna ve sosyoekonomik durumuna göre bir program hazırlar. Tabii o program kişiye hastır. Özellikle bireylerin bu süreçte daha dikkatli ve dengeli beslenmeleri doktorun belirlemiş olduğu besinlerden belirli bir miktar almaları gerekir.

Diyabette beslenme nasıl yapılmalıdır

 • Karbonhidrat alımı: Diyabette beslenme için karbonhidrat alını çok önemli bir enerji kaynağıdır. Yani özellikle diyabet diyeti uygulandığı zaman alınması gerekir. Özellikle karbonhidrat alımında önerilen besinler arasında, tahıllar, undan yapılmış yiyecekler, kuru baklagiller, meyve, sebze, yoğurt, süt, patates gibi ürünlerin kullanılması diyabet beslenme açısından çok önem taşır.
 • Protein: Protein vücudun gelişmesinde büyümesinde ve özellikle belli bir zamandan sonra tahriş olan dokuların yeniden onarılmasında önemli görevinin ardından, diyabette beslenme olarak çok etkilidir. Diyabet vücudu protein alımını etkilemez. Özellikle tavsiye edilen düzeyde alınmalıdır. Fakat diyabete bağlı olarak meydana gelen böbrek ve böbrek sorunlarının ileri düzeyde problem oluşturuyorsa, bu konuda proteinin belirli bir şekilde alımı sınırlandırmak gerekir. Yoğurt, süt, peynir, yumurta gibi ürünler protein açısından zengin olan besinlerdir.
 • Posa alımı: Diyabette beslenme konusunun içerisinde çok önem taşır. Bu yüzden kan yağlarının daha fazla yükselmesini önler. Bağırsakların aktif şekilde çalışmasını sağlar ve kabızlığı önlemektedir. Kişi de tokluk hissi oluşturup diyabeti kontrol eder. Bunun için posta alımının miktarını arttırmak için normal ekmek yerine kepekli ekmeğin tercih edilmesi gerekir. Nohut, fasulye vb. gibi kuru baklagiller çok fazla tüketilmelidir. Özellikle öğlenlerde salata yenmesi daha yararlı olacaktır. Meyve suları katıklı olması ve kimyasal madde içerdiğinden dolayı daha çok meyvelerin kendilerini ve özellikle kabuklu şekilde yemesi daha sağlıklı olacaktır.

Diyabette beslenme için tavsiye edilen kurallar

 • Sigaradan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.
 • Gün içerisinde yeterli düzeyde ve dengeli şekilde beslenmeye itina gösterilmelidir.
 • Öğün atlanmamalı ve ana öğünlerin yanında ara öğünlere de ağırlık verilmelidir.
 • Fiziksel aktiviteler ve egzersizler yapılmalıdır. Örneğin, yürüyüş, koşma, germe hareketleri gibi.
 • Kişiler vücut ağırlıkları dengeli kalması için çaba sarf etmeli ve öyle sürdürmeleri gerekir.
 • İlaç alımında ilaç dozunu fazla kaçırmadan dikkat edilmelidir. 

]]>
Diyabet Başlangıcı https://www.diyabethastaligi.gen.tr/diyabet-baslangici.html Sat, 17 Nov 2018 14:39:03 +0000 Diyabet başlangıcı, kişinin açlık kan şekeri tahlilleri sonucuna göre hastalık teşhisi için yeterli olmayan, arada kalan bir sonucun çıkmasıdır. Yani sonuçların 100-126 arasında olma durumu diyabet başlangıcı olara Diyabet başlangıcı, kişinin açlık kan şekeri tahlilleri sonucuna göre hastalık teşhisi için yeterli olmayan, arada kalan bir sonucun çıkmasıdır. Yani sonuçların 100-126 arasında olma durumu diyabet başlangıcı olarak adlandırılır bu kişilerin zaman içinde tip 2 diyabet hastası olduğu görülmüştür. Diyabet başlangıcında, tespit edilmesi bir çok sağlık sorununu da beraberinde engelleyecektir. Diyabet hastaları sağlıklı bireylere göre kalp ve damar hastalıklarına yakalanma olasılığı 2 kat daha artmıştır. Erken dönemde farkına varılmasıyla beslenme tarzında yapılacak düzenlemelerle hastalık başlangıç aşamasında kontrol altına alınacaktır. Bu erken dönemde kişilerin uzman bir doktora başvurarak gerekli uygulamaları yaptırması gerekir. Erken dönemde alınacak tedbirlerle karaciğer yağlanmasının ve pankreas yağlanmasının önüne geçilir, yıllar içinde gelişecek şeker hastalığına engel olunur.

Diyabet başlangıcı riski taşıyanlar
 • Kilolu olanlar vücut kitle indeksi hesaplarına göre 25 üzerindeyse
 • 40 yaş üzerinde olan bireylerde
 • 40 yaştan küçük ancak ailede diyabet öyküsü olanlar
 • Tansiyonu yüksek olanlar
 • Kalp damar hastalığı yaşayanlar
 • Kolesterol seviyeleri yüksek olanlar
 • 4 kg ve üzeri kilolarda bebek dünyaya getiren annelerde muhakkak tetkikler yatırılmalıdır.
 • Egzersiz yapıldığı halde kilo vermekte zorlanılıyorsa
 • Diyet programları uygulandığı halde kilo verilemiyorsa
Diyabet başlangıcı olan hastalar bu dönemde hastalığın çok su içme ve çok idrara çıkma gibi belirtilerini göstermedikleri için dikkat etmezler ve kötü beslenmeye devam ederler bu kişiler en erken 3 yıl en geç 10 yıl içerisinde diyabet hastası olacaklardır. Erken dönemde alınacak tedbirlerle gelecekte diyabet hastası olma riski sıfırlanabilir. 

Diyabet başlangıcında alınacak tedbirler
 • Açlık kan şekerini 100 altında tutmak
 • Yağlı gıdalardan uzak durulmalı
 • Şekeri yükseltir düşüncesi ile sebze, meyve gibi karbonhidratlardan uzak durulmamalı
 • Gazlı ve şekerli içecekleri hayatınızdan uzak tutulmalı
 • Pasta, kek, baklava türü gıdalardan uzak durulmalıdır.
]]>
Tip 1 Diyabet https://www.diyabethastaligi.gen.tr/tip-1-diyabet.html Sun, 18 Nov 2018 14:10:15 +0000 Tip 1 Diyabet, Vücudumuz günlük fonksiyonlarını yerine getirebilmek için enerjiye ihtiyaç duyar. Bu enerjiyi yediğimiz yiyeceklerden almış olduğumuz şeker (glikoz) sayesinde sağlar. Kanımızda bulunan şekerin vücudumuz için e Tip 1 Diyabet, Vücudumuz günlük fonksiyonlarını yerine getirebilmek için enerjiye ihtiyaç duyar. Bu enerjiyi yediğimiz yiyeceklerden almış olduğumuz şeker (glikoz) sayesinde sağlar. Kanımızda bulunan şekerin vücudumuz için enerjiye dönüşebilmesi için hücreler tarafından enerjiye dönüştürülmesi gerekir. Tam olarak bu noktada kan içerisindeki şekerin enerjiye dönüşmesini sağlayan insülin hormonu görevini yapar. Eğer şeker insülin sayesinde hücrede işlenemezse kanda şeker oranı artırarak diyabete neden olur. Tip 1 Diyabet, ise şekerin hücreye geçişini sağlayan insülin hormonu pankreas tarafından üretilen bir hormonudur. Vücudun bağışıklık sistemi genetik, çevresel veya virüsel faktörler ile pankreasın insülin üreten beta hücrelerine saldırması sonucu bu hücrelerin tahribata uğramasıdır. Bu tahribat sonucu pankreas az veya hiç insülin üretemeyecek duruma gelir. Tip  diyabette insülin pankreasta ya çok az üretilir yada hiç üretilemez. Tip 1 diyabet olan kişiler insülin hormonunu (enjeksiyon yolu ile) ömür boyu dışarıdan sağlamak zorundadırlar. Tip 1 diyabet  genellikle çocuklarda ve çok genç yaşlarda ortaya çıkar. Ciddi bir hastalık olan tip 1 diyabet uygun beslenme, ilaç tedavisi, egzersiz ve diyabet eğitimi ile kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürülebilir.

Tip 1 Diyabet Gelişme Riskini Kimler Taşır
 • Ailesinde ve özellikle birinci derece yakınlarında tip 1 diyabet olanlar
 • Tip 2 diyabet olan çok sayıda yakının olması
 • Eğer gebelik sırasında diyabet başlamış ise bu kadınlar tip 1 diyabete yakalanma riski daha fazladır.
Tip 1 Diyabet Belirtileri Nelerdir
 • Ağız içinde kuruma, su içme isteğinin artması
 • Sürekli ve aşırı miktarda idrar yapma
 • Aşırı ve sık yemek yeme isteği
 • İstek dışı kilo kaybı
 • Görme bulanıklığı
 • Sebepsiz yoğunluk, halsizlik
 • Ayaklarda iğnelenme, his kaybı veya uyuşma
Tip 1 Diyabette Beslenme Nasıl Olmalıdır

Diyabetli bireyin yaşam tarzına uygun rahat şekilde uygulayabileceği beslenme programı oluşturulmalıdır.
 • Kişinin günlük yaşam planına, beslenme düzenine ve insülin tedavi şemasına uygun yeterli ve zamanında yemek yemesi gerekiyor.
 • Kan şekeri seviyesini kontrol altında tutabilmek için yeteri kadar karbonhidrat  içeren besinler alınması gerekiyor.
 • Uygun besin çeşitliliği sağlanması gerekiyor.
 • Posalı besinler alınması gerekir.
 • Şekerli besinler diyetisyen kontrollünden alınmalıdır.
Hasta kişinin beslenme programına uyması ile birlikte bazı önemli hususlara da dikkat etmelidir. Bunlarda en önemlisi;
 • Diyabetli bireyin kan şekeri değerleri referans sınırları içinde tutmaya özen gösterilmelidir.
 • Kan şekerinin yükselmesi ve düşmesi gibi komplikasyonlara karşı önlem alınmalıdır.
 • Kilonuzun sürekli kontrol altında tutulmalı ve istenilen kiloda iseniz bu kilo korumalıdır.
Tip 1 Diyabet İçin Uygun Egzersiz Nasıl Olmalıdır
Tip 1 diyabetli kişilere uygun egzersiz programı seçilmelidir. Yeni egzersize başlayan hastalar için süre kısa tutulmalıdır. Kişi egzersiz alıştıkça süre arttırılmalıdır. Yapılan egzersiz sırasında çalışacak olan kaslara insülin yapılmamalıdır. Egzersiz öncesi  hafif bir şeyler yiyerek egzersiz programına başlanılmalıdır. Kan şekeri ani düşmesine karşı tedbirli olmalı ve yanınızda basit şekerler bulundurmalısınız.

Tip 1 Diyabet İçin İnsülin Tedavisi Nasıl Yapılır

İnsülin vücuda enjeksiyon yolu ile alınır. Oral yolla alınmaz. Bunun en önemli nedeni ise insülinin protein yapılı olması ve midede sindirilmesidir. İnsüline benzeyen yapıya sahip saflaştırılmış preparatlar kullanılmaktadır. Tip 1 diyabetli kişi insülini günlük olarak alır. İnsülin miktarı hastanın boy, kilo, gıda tüketimi ve aktivite düzeyine göre ayarlanan hazır iğneler kullanılır. Hastada bulunan başka hastalık, ilaç ve stres insülinin dozunu etkiler. İnsülin uygun sıcaklık]]> Hamilelikte Diyabet https://www.diyabethastaligi.gen.tr/hamilelikte-diyabet.html Mon, 19 Nov 2018 06:51:13 +0000 Hamilelikte Diyabet; Diyabet kandaki şeker oranının hücreler tarafından alınmaması ve kanda kalmasıdır.  Diyabet konusunu hamile bayanlar üzerinden inceleyelim. Diyabet bazen hamilelikten önce görülür, bazen de hamilelikten son Hamilelikte Diyabet; Diyabet kandaki şeker oranının hücreler tarafından alınmaması ve kanda kalmasıdır.  Diyabet konusunu hamile bayanlar üzerinden inceleyelim. Diyabet bazen hamilelikten önce görülür, bazen de hamilelikten sonra belirtileri başlar. Bu her 180-200 bayanda bir görülen bir durumdur. Burada dikkat edilmesi gereken hamilelikte diyabet öncesi diyabet şeker oranını sabit tutmalıyız.

Hamilelikte Şeker Hastalığı Yani Diyabet Problemleri;

Dikkat edilmediği takdirde hamilelikte şeker hastalığı bebeğin haddinden fazla büyümesine neden olur. Haliyle fazla iri bebeklerde de doğum öncesi ve doğum esnasında bir takım sorunlar oluşturacaktır. Doğum travması, omuz takılması gibi sorunlar baş gösterebilir. Hamilelikte diyabet doğmamış bebekte, ya anne karnında iken yüksek tansiyona neden olur. Erken doğum olur, farkına dahi varamadan anne karnında bebek ölümü gerçekleşebilir. Hamilelikte diyabet, bebek doğduktan sonra nefes alma sıkıntısı yaşayabilir,  keza aynı şekilde doğumdan sonra kan şekeri düşüklüğü görülebilir. Anne karnında ani büyüme nedeni ile ani sancılar olabilir. Diyabet sonucu solunum yolu enfeksiyonları ve buna bağlı olarak akciğer enfeksiyon hastalıkları görülür. Diyanet sonucu normal hamile bayanlara kıyasen haddinden fazla kusma, enfeksiyon kapma ve bulantı gibi sorunlar baş gösterecektir. 

Hamilelikte Şeker Hastalığı Belirtileri 

Çoğu insan bu hastalığın farkında bile olamıyorlar. Diyabet ancak ve ancak tahliller sonucunda anlaşılabilir. Onun dışında açlık hissi, buna bağlı olarak bol bol yemek yeme, ne tuhaftır kız çok fazla yemek yemeye rağmen vücutta kilo kaybı, halsizlik ve çok sık idrara çıkma. 

Doğum Ne Zaman Olmalıdır

Diyabet hamile hastalar da eğer bariz anlamda anormal bir durum yoksa, sezeryan ile doğumu gerektirecek bir durum yoksa zamanında normal doğum yapılır. Eğer diyanet sonucu iri bebek durumu söz konusu ise ya da annenin kemik yapısına uymayacak bir durum varsa sezeryan ile doğum yaptırılır. 


Hamilelikte Şeker Hastalığı Tedavisi

Hamilelikte diyabetin kesin bir tedavisi olmadığını belirtmek isterim. Hamilelikte diyabet için yapmanız gereken tek şey, düzgün bir diyet listesi oluşturup bu diyete uymak. Eğer diyette ise yaramıyor diyorsanız o zaman İnsülin tedavisine başvurunuz. 
]]>
Diyabet Yaraları https://www.diyabethastaligi.gen.tr/diyabet-yaralari.html Mon, 19 Nov 2018 12:17:54 +0000 Diyabet yaraları, Diyabet, kan şekerinin yüksek olması sonucunda vücut sisteminde bazı bozukluğa yol açan hastalıktır. Diyabetik ayak yaraları, şeker hastalığına bağlı ayaklara giden sinirler ve damarlarda bozulmalar m Diyabet yaraları, Diyabet, kan şekerinin yüksek olması sonucunda vücut sisteminde bazı bozukluğa yol açan hastalıktır. Diyabetik ayak yaraları, şeker hastalığına bağlı ayaklara giden sinirler ve damarlarda bozulmalar meydana gelebilir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması ile ayaklarda iyileşmeyen yaralara neden olur. Hatta kangren ve mikrobik enfeksiyonların ortaya çıkmasına sebebiyet verir. Bu sebeple hastanelere yatış sebebine bakıldığında önemli sebepler arasında yer almaktadır.

Diyabet yaraları sebebiyle yaralar tedavi edilmezse ayakta kangren oluşur ve hasta ayağını kaybetmektedir. Bunun için şeker hastaları şeker değerini dengede tutmalı ve yaralar için koruyucu önlemler alınmalıdır.

Diyabet, ayak üzerinde etkisi vardır. Birincisi sinir hasarı, ikincisi ise his kaybıdır. Sinir hasarı var ise enfeksiyona neden olur. His kaybı var ise sıcak-soğuk, ayakkabının ayağını sıkıp sıkmadığını bilemez. Bu yüzden bir numara büyük ayakkabı olması önerilir. Sigara içmek diyabetik yara riskini arttırdığı için bırakılmalıdır. Yağsız gıdalar tercih edilmelidir. Kilo fazla ise verilmelidir. Diyetisyen kontrolünde egzersiz yapmak iyi gelecektir. Biraz yürüyüş faydalı olacaktır. 

Diyabetik ayak yarası olan hastalarda bacaktaki damarlarda tıkanıklık olup olmadığının tespiti önemlidir. Eğer damar tıkalı ise mutlaka damar açılmalıdır. Açılma işi ya anjiyo ya da cerrahi müdahaledir. Böylece oksijenden dolayı yara daha çabuk iyileşir. 

Diyabet yaraları tedavisi, hastanın şekeri kontrol altında tutulur. Enfeksiyon için antibiyotik kullanılır. Bunun yanında beslenme düzeni kontrol altında tutulur. Yara bakımı uzman kişilerce yapılmalıdır. 
]]>
Bebeklerde Diyabet https://www.diyabethastaligi.gen.tr/bebeklerde-diyabet.html Tue, 20 Nov 2018 10:09:42 +0000 Bebeklerde diyabet; diyabet vücudun pankreas organından salgılanan insülin hormonunun bazı etkenler ile salınımının etkilenen bozulmasıdır.Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet hastalığı günümüzde daha çok Bebeklerde diyabet; diyabet vücudun pankreas organından salgılanan insülin hormonunun bazı etkenler ile salınımının etkilenen bozulmasıdır.Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet hastalığı günümüzde daha çok yetişkinler, gençlik dönemi ve çocuklarda görülmektedir.Ancak diyabet hastalığı genetik geçişliliğe sahip olduğundan çok nadir de olsa bebeklerde de görülmektedir. Bebeklerde diyabet pek duyulmadığından aileleri biraz tedirgin edebilir. Bebeklerde görülen diyabet takip ve tedavisi aynı yetişkinlerdeki gibidir. Bebeklerdeki diyabette tanısında ailelere büyük görev düşmektedir. Bebeklerini iyi gözlemleyen aileler bir şeylerin yolunda gitmediğini hemen anlayabilir. Bu bebek için önem taşır. Çünkü ne kadar erken teşhis edilirse hastalığın gidişatı durdurulabilir yada vücuda zararı en aza indirilebilir. Bebeklerde diyabet doğuştan olabileceği gibi sonradan da gelişebilir. Diyabet bir metabolizma hastalığıdır. Bu yüzden metabolizmadaki bir aksama diğer organ ve dokulara etki etmektedir.Yetişkinlerdeki diyabette olduğu gibi bebeklerde diyabet hastalığı da böbreklere,göz sağlığına, nörolojik hasarlara ve kalp damar hastalıklarına neden olmaktadır. Bebeklerde diyabet aynı yetişkinlerde olduğu gibi belirtiler verir

Bebeklerde diyabet belirtileri;
 • Bebeğin çok su içmesi
 • Kilo kaybı yaşanması
 • Huzursuzluk
 • Bebeklerde dikkat dağınıklığı
 • Kuru ve kaşıntılı bir cilt
 • Gelişim geriliği
 • Cilt üzerinde iyileşemeyen yaralar
 • Çok yemek yeme
Bebeklerde diyabetin tanısı; 

Yukarıdaki belirtiler görülen bebek için bir an önce doktorunuza başvurmalısınız. Öncelikle bebeğinizin açlık ve tokluk şekeri ölçülecek. Bebeğinizin açlık kan şekeri 126'nın üstünde çıkarsa takip edilmesi gerekir. Gerekli tahliller yapıldıktan sonra diyabet tanısı konulabilir

Bebeklerde diyabet tedavisinde neler yapılmalıdır
 • Kan şekerini düzenini sağlamak amacıyla uygun bir beslenme programı olmalı. Bunun için bir uzmandan destek alınmalıdır.
 • Kan şekeri takibi yapılmalıdır.
 • Uygun görülen tedaviler sıkı takip edilmeli.
 • Düzenli olarak kontrolleri yapılmalıdır.
]]>
Diyabet Ve Göz https://www.diyabethastaligi.gen.tr/diyabet-ve-goz.html Wed, 21 Nov 2018 09:49:40 +0000 Diyabet Ve Göz, Diyabet insan vücudunda pankreasın yeteri kadar insülin üretememesi sonucunda olusan, vücudun insulini yeteri kadar kullanamaması durumudur. Halk arasında bir diğer adı Şeker hastalığıdır. Vücudumuzda kandaki g Diyabet Ve Göz, Diyabet insan vücudunda pankreasın yeteri kadar insülin üretememesi sonucunda olusan, vücudun insulini yeteri kadar kullanamaması durumudur. Halk arasında bir diğer adı Şeker hastalığıdır. Vücudumuzda kandaki glikoz değerini ayarlayan organ pankreastır. Pankreasın yeteri kadar insülin üretememesi durumunda zamanla kanda şeker oranı artar. 

Diyabet Tipleri Nelerdir
 • Tip 1, vücutta İnsülin üretimi ya çok azdır yada hiç yoktur. Yüzdelik dilim olarak bakıldığında az kesimi ifade eder. 
 • Tip 2, vücut insülin üretir fakat metabolizma yeteri kadar kullanamaz. Yüzdelik dilim olarak bakıldığında çoğunluğu ifade eder. 
 • Gestasyonel Diyabet, gebelik esnasında vücuttaki şeker değerinin yükselip doğumdan sonra tekrar normale dönebilir. Eğer gebelik esnasında başlayıp doğum sonrası da devam ediyor ise bu duruma verilen tabirdir. 
 • Gizli Şeker, bir kişinin kan şekeri normal değerden yüksek ama tanı koyacak değerde değilse bu duruma verilen addır. 
Diyabet Ve Göz Arasındaki İlişki Nasıldır

Diyabet ve göz arasında yakından bir ilişki vardır. Şöyle ki; diyabet göz hastalıkları için zemin hazırlar. Göz tansiyonu, katarakt gibi göz rahatsızlıkları diyabet hastalarında diğer sağlıklı insanlara göre çok daha fazla görülmektedir. Retinopati denen görme kaybı işte bu diyabet hastalarında cok sık görülmektedir. Bu rahatsızlıkta tedavi Lazer uygulamasıdır. Bu sayede kansız kalan kısımları yok edilerek tekrar hastanın görmesi sağlanır. Diyabet dolayısıyla görüşü engelleyen yaygın kanamaları var ise cerrahi müdahale gerektirir. Bunun için diyabet hastalarında 6 ayda bir göz muayenesi yapılması uygun görülmüştür. 
]]>
Şekersiz Diyabet https://www.diyabethastaligi.gen.tr/sekersiz-diyabet.html Wed, 21 Nov 2018 23:58:04 +0000 Şekersiz diyabet, bu hastalık insanlarda çok az görülebilmektedir. Şekersiz diyabet hastalığına yakalanan insanlar aşırı su içme yada sık sık işemeyle kendini belli edebilmektedir. Durduk yere su içme gereksinimin Şekersiz diyabet, bu hastalık insanlarda çok az görülebilmektedir. Şekersiz diyabet hastalığına yakalanan insanlar aşırı su içme yada sık sık işemeyle kendini belli edebilmektedir. Durduk yere su içme gereksiniminin duyulması ağzın sürekli olarak kuruması su içme olanağını daha fazla arttırabilmektedir. Toplumda fazla rastlanmayan bu hastalık gerçek anlamda bir sorundur. Aşırı derece su içmek lavabo gereksinimini arttırdığı için sorunlar oluşturabilmektedir. Erkeklerde bu hastalık daha fazla görülebilmektedir. Su içme istekleri yoksa da psikolojik olan açıdan gereksinim duyabilirler. Çocuklarda da bu hastalık görülebilmektedir. Durmadan su içtiklerinden böbrekleri güzel çalışır ama işeme hissi durmaksızın devam edebilmektedir. Hasta farkında olmadan her dakika lavaboya gidebilmektedir. Bu mikrop salgıladığı için hasta için çok zararlıdır.

Şekersiz diyabet nasıl kontrol edilir

Normal kişilerde ise bu hastalığın tedavisi için kullanılan sprey şeklinde burun yolu ile verilen ilaçlarda vardır. Bu ilaçlar doktor tavsiyesi ile kullanılmaktadır. Bu hastalığın tedavisi zorda olsa sprey ilaçlar faydalı olabilmektedir. Özürlü yada psikolojisi bozuk insanlarda hastalık dahada ilerleyebilmektedir. Bunun nedeni bilinçsiz olan su içilmesi yada içme süresinin devamlı olabilmesidir. Hasta unutkan olduğu için su içme isteğine doymaz yada her yarım saat lavaboya gidip gelmektedir. İşeme duygusu her an kendini gösterebilmektedir. Bu kişiler ruhsal anlamda rahatsız olduklarından ruhsal doktorlar tarafından tedavi edilebilmektedirler. Ruhsal problemi olan kişilere konuşarak su içme ve susama ihtiyaçlarını anlatamazsanız ancak doktor ilaç yöntemi ile tedavisini sağlayabilmektedir. Şekersiz diyabet hastalığı normal diyabet hastalığına göre korkunç değildir. Ancak bu hastalıkta gereksiz olan suyun aşırı derece tüketilmesi anormal sorunlara sebep olmaktadır.

Şekersiz diyabet hastalığı çocuklarda belirtisi

Bu hastalıklar çocukarda sık sık görülebilmektedir. Aşırı idrar yapmak, kusma, ciltte kuruluk, aşırı olarak kilo kaybı yada iştahsızlık kendisini belli edebilmektedir. Çocuk bezini fazla ıslatmak çocuklar için sorundur. Böyle olan durumlarda ise doktora gidilmeli ve idrar testi yapılması gerekmektedir. Bu hastalığa yakalanabilen çocuklar aşırı derece su tükettikleri için yemek yemeyi unutmaktadırlar iştahları olmaz durmadan lavaboya gidip geldikleri için halsiz kalabilirler. Küçük çocuklarda ise sürekli bez ıslatmayla bu hastalık devam edebilmektedir. Diğer çocuklarda da sık sık idrara çıkma yada işeme gereksinimi sürekli duyulmaktadır. Çocukların tedavisi ise yetişkinlere göre daha hızlı sonuçlanabilmektedir. Hastalık kendini ilerlemeden müdahale edilmesi gerekmektedir. Sağlık açısından sorun olduğu için doktora mutlaka gidilmesi gerekmektedir.
]]>
Diyabet Nasıl Ölçülür https://www.diyabethastaligi.gen.tr/diyabet-nasil-olculur.html Thu, 22 Nov 2018 19:45:29 +0000 Diyabet nasıl ölçülür, diyabetli olmayan bir kişide vücut şekeri kullanmaya başladıktan 4 saat sonra açlık başlar. Bu sırada kanda şeker azalırken vücuttan insülin salgılanması da azalır. Bu sayede normal kan şekeri sevi Diyabet nasıl ölçülür, diyabetli olmayan bir kişide vücut şekeri kullanmaya başladıktan 4 saat sonra açlık başlar. Bu sırada kanda şeker azalırken vücuttan insülin salgılanması da azalır. Bu sayede normal kan şekeri seviyesi sağlanır. Gerekirse açlık durumunda vücut kas ve karaciğerden şeker sağlayabilir. Vücudumuzdaki şekerin enerjiye dönüşebilmesi için kandaki şekerin hücrenin içine girmesi gereklidir. Şeker hastalığı olan kişilerde ise pankreastan yeterince insülin salgılanamadığı için vücut kandaki şekeri kullanamaz. İnsülin hücreye şekerin girmesini sağlar. Şeker hücrenin içine giremez ise kandaki şeker hızla yükselir. Bunun sonucunda da şeker hastalığı oluşur.

Diyabet nasıl ölçülür

Damar yolundan alınan kanda şeker (glikoz) ölçümü: Hastane ortamında damardan alınan kanla yapılan testtir.

Parmaktan alınan kanda şeker (glikoz) ölçümü: Hasta evde kendi şeker ölçümünü cihazıyla yapar.

Diyabet öçümü açlık veya tokluk şekeri diye ikiye ayrılır.

Açlık şekeri ölçümü; 8 saat açlıktan sonra ölçülen kan şekeri ölçülmesi işlemidir.

Açlık kan şekeri normal değerleri: 80/120 değerleri arasında olmalıdır.

Tokluk kan şekeri; ölçümü; yemek öğününe başladıktan iki saat sonraki kan şekeri ölçülmesi işlemidir.

Tokluk kan şekeri normal değerleri: 140/180 olmalıdır. Tokluk kan şekeri 140 üzerinde ise damarların bozulmaya ve zarar görmeye başladığının göstergesidir.

Diyabet nasıl ölçülür; diyabet yani halk arasındaki ismi şeker hastalığı genellikle aç karnına yapılan basit bir kan testiyle ölçülmektedir. Diyabet hastaları doktorunun tavsiyesine göre belirlenen basit bir şeker ölçüm cihazı kullanarak evde kendi şeker testini kolaylıkla yapabilir. Diyabet ölçüm cihazları doktorun yazdığı bir rapor sayesinde SGK tarafından karşılanıyor. Bu cihazlara diyabet hastaları ücretsiz sahip olabiliyorlar. Bu testi uygulamadan önce kesinlikle eller çok iyi yıkanmalı ve alkollü pamuk ile iğne batırılacak parmak pamuk yardımı ile silinmelidir. Bu testi yaparken sağ veya sol elden kan almak fark etmeyeceği gibi hangi parmaktan alındığı fark etmez. Özellikle diyabet hastaları her ölçümde değişik parmak kullanmalıdır. Bunun sebebi diyabet ölçümünü bazen hastalar günde 5-6 kere tekrarlamak durumunda kalabilir. Aynı parmağa tekrar tekrar iğne batırmak o parmakta sertleşmelere ve kan gelmemesine sebep olabilir. Kanın daha rahat gelmesi için elleri hareket ettirip, parmakların ovuşturulması daha rahat kan akmasını sağlar. 
]]>
Diyabet Sınırları https://www.diyabethastaligi.gen.tr/diyabet-sinirlari.html Fri, 23 Nov 2018 15:40:24 +0000 Diyabet sınırları; Diyabet hastalığı ortaya çıkmadan gizli şeker 15-20 yıl önceden bulunabilir. Belirtileri sık acıkma, açlığa tahammülsüzlük, sıkça tatlı yeme isteği, hızlık yemek yeme, tatlı krizlerine Diyabet sınırları; Diyabet hastalığı ortaya çıkmadan gizli şeker 15-20 yıl önceden bulunabilir. Belirtileri sık acıkma, açlığa tahammülsüzlük, sıkça tatlı yeme isteği, hızlık yemek yeme, tatlı krizlerine girme eğer bu belirtileri taşıyor iseniz diyabet sınırlarında olabilirsiniz. Öncelerde diyabet sınır 120 iken 110 düştü ve şuan dünya sağlık örgütünün aldığı karara göre diyabet sınırı 100'e indi. Yapılan araştırmalara göre diyabet hastalığı olmayıp sen diyabetli değilsin diye kişiye her şeyi yiyip içme özgürlüğü tanıyarak isteğin oranda şeker tüketebilir, yağlı ve yağsız olan her şeyi yiyebilirsin serbestliği verilerek kişilerin diyabet sınırlarına ulaşması için yol açmış olup diyabet sınırı oranının düşmesinde katkıda bulunmuş oluyoruz.

Değişiklik gösteren diyabet sınırları nasıldır

8 saatlik gibi açlık sürecinde kan şekeri 100n üzerinde olan herkes risk altındadır. Tokken kan şekeri 125 in üzerinde olanlar da tehlike altındadır. Önceden 110 ile 130 arasında olan tokluk diyabet sınırı şimdilerde 100 125 arasındadır. Eğer bir kişinin açlık kan şekeri 126 nın, tokluk kan şekeri 200 ün üzerinde ise bu kişiler diyabet sınırlarını geçmiş ve diyabet hastası olarak adlandırılabilirler.

Diyabet sınırlarına nasıl ulaşılır

Gıdalarla alınan şekerler, unlar, nişastalar yani bolca alınan karbonhidratlar sistemde parçalanamaz ve glikoz haline dönüşüp kana karışırlar. İnsülin hormonu glikozun enerji şeklinde kullanılmasını sağladığı için insülin yetersizliği durumunda vücut glikozu enerji şeklinde kullanamadığı taktirde kandaki glikoz düzeyi artmaya başlar. Yediklerine ve içtiklerine dikkat etmeyen kişilerde diyabet sınırlarına ulaşmak kaçınılmaz bir durumdur. Bu belirtileri yaşıyor iseniz uzman bir hekime başvurarak şeker yükletmesi yaptırıp diyabet sınırlarına ulaşıp ulaşmadığınızı yada diyabet hastası olup olmadığınızı kolayca öğrenebilirsiniz.

]]>
Diyabet Tip 1 https://www.diyabethastaligi.gen.tr/diyabet-tip-1.html Fri, 23 Nov 2018 22:22:39 +0000 Diyabet tip 1, şeker hastalığı tipleri olarak bilinmektedir. Vücudumuzun enerji ihtiyacı, yiyeceklerimiz deki temel besin ögeleri karbonhidrat, protein ve yağlardan sağlamaktadır. Emile bilmek için en küçük parçalarına a Diyabet tip 1, şeker hastalığı tipleri olarak bilinmektedir. Vücudumuzun enerji ihtiyacı, yiyeceklerimiz deki temel besin ögeleri karbonhidrat, protein ve yağlardan sağlamaktadır. Emile bilmek için en küçük parçalarına ayrılan besin ögelerin en önemlisi glukoz adı verilen basit şekerlerdir. Vücutta bir çok organ glukoz ihtiyacı duyar. Vücut bu glukozu midenin arkasında pankreas salgıladığı hormonlardan alır. Vücutta bu glukozun bitmesi üzerine kişide şeker hastalığı görülmeye başlar. Kişilerde genç yaşlarda erkenden görülmesi ile de diyabet tıp 1 olayı da kişilerde bulunan şeker (diyabet) hastalığının tiplerin dendir. Çok erken yaşlarda başlamaktadır. Pankreasta ki insülin üretim miktarı oldukça azdır veya tamamen durmuştur. Buda kişide şeker hastalığının diyabet tıp 1 tipi görüldüğüne işarettir. Birden fazla tipleri olan bu hastalığın,boyutlarına ve türlerine göre çeşitleri vardır. 

Diyabet tip 1 hastalığı belirtileri
 • Çok su içme
 • Sık sık idrara gitme
 • Ciltte oluşan yaraların geç iyileşmesi
 • Vücudun bir çok yerinde uyuşma ve karıncalanma
 • Cilt kuruluğu
 • Terleme 
 • Halsizlik ve baş dönmesi
Diyabet tıp 1 hastalığında dikkat edilmesi gereken hususlar
 • Vücut kilolarını belirli seviyeler içerine sokmak ve ideal vücut ağırlığını devamlı korumak
 • Kan şeker oranını normal seviyesinde tutmak
 • Göz muayenesi olmak ve devamlı kontrolünü sağlamak
 • Böbrekler için ilgili  uzman doktorlara kontrol olmak
 • Bu süreçte bol su içmek 
 • Dikkat gerektirici ve tehlike yaratabilecek iş hayatından uzak olmak 
 • Hareketli işler ve pozisyonlardan uzak olmak
 • Yağlı ve tuzlu yiyeceklerden uzak durmak 
 • Gün içerisinde alınan uyku ve dinlenmeye özen göstermek 
Diyabet tıp 1 hastalığının belirtileri oluşur oluşmaz zaman kaybetmeden uzman doktorlara muayene olunarak, gerekli tahlillerin ve kan şekerlerinin kontrolü yaptırılmalıdır. Kişiler üzerinde hastalık görülmesi halinde tedavi sürecinde uyulması ve dikkat edilmesi gereken hususlara kesinlikle özen gösterilmesi gerekir. Kişiler de görülen bu hastalığın tedavi sonrası azalması veya geçmesi halinde yine aynı düzen içerisinde kişilerin bu hususlara dikkat etmesi gerekecektir. Bu hastalığın tedavi edilmemesi durumunda kişilerde sakat kalma veya ölümle sonuçlanma durumları bile görülebilmektedir.
]]>
Diyabet Aşısı https://www.diyabethastaligi.gen.tr/diyabet-asisi.html Sat, 24 Nov 2018 04:42:31 +0000 Diyabet aşısı, insülin tedavisi gören kişilerde kullanılan yada pankreasta görülen beta hücrelerini koruyan ve bu hücrelere da insülin hormonu salgılayabilen bir aşıdır. Diyabet aşısının ismi TRX4 olarak da bilinmekt Diyabet aşısı, insülin tedavisi gören kişilerde kullanılan yada pankreasta görülen beta hücrelerini koruyan ve bu hücrelere da insülin hormonu salgılayabilen bir aşıdır. Diyabet aşısının ismi TRX4 olarak da bilinmektedir. Aslında bir antikor olan aşı pankreasta beta hücrelerini dağıtan yada çökerten T hücrelerine yapışmaktadır. Beta hücresi  T hücresinin saldırısından kurtulduğu  anda insülin üretimine devam etmektedir. Yaklaşık olarak dört yıldır araştırmaları yapılmakta olan bu aşı tip bir diyabet meydana gelince altı gün boyunca hastaya vurulmaktadır. Aşı tip 1 diyabet hastalarında eğer yeni teşhis koyuluyor ise kullanılabilmektedir. Tip bir diyabetiniz eskiyse aşının size hiç bir faydası olmamaktadır. Aşının faydalı olması durumunda ise pankreasta beta hücresi olması gerekmektedir.   Araştırmaları henüz devam edebildiği için de piyasada satılmayan bir aşı sadece doktorlar tarafından da istenilir ise kullanılabilmektedir.

Tip 1 diyabet nedir

Tip 1 diyabet insülin kullanılmasını gerektiren diyabettir. Genellikle zayıf, kilo kaybeden, aşırı susama yada sık idrara çıkmayla kendini belli edebilmektedir. Bu hastalar hayatları boyunca insülin kullanmak zorundadır yoksa hayatlarını kaybedebilmektedirler. Tip bir diyabet üç yüz çocuktan 1' inde ortaya çıkan bir hastalıktır. Tip 1 diyabet pankreasta görülen beta hücrelerinin bağışıklık sistemi tarafından harap edilmesi sonucunda oluşan aslında bir bağışıklık sistemi rahatsızlığıdır. Pankreasta görülebilen beta hücreleri yabancı bir madde olarak algınlanmaktadır. Bunun üzerine bağışıklık sistemi hızlı bir şekilde yok etmeye çalışmaktadır. İnsülin hızlı bir şekilde vücutta azalmaya başlar yada kanda insülin hormonu görülmemektedir. İnsülin olmadığından kanda bulunan şeker hücrelere giremez yada birikmeye başlar buda hastanın hayatını riske atabilmektedir. İşte bu nedenle de bu hastalar düzenli bir şekilde insülin kullanmak zorundadırlar. Çocukluk çağlarında daha fazla görelen tip 1 diyabet ilerleyen yaşlarda kendini gösterebilmektedir.
]]>
Gestasyonel Diyabet https://www.diyabethastaligi.gen.tr/gestasyonel-diyabet.html Sat, 24 Nov 2018 20:15:23 +0000 Gestasyonel diyabet, gebelik diyabeti olarak bilinmektedir. Bu nedenler Tip 1 diyabet ve Tip 2 diyabetten farklı olmaktadır. Bildiğiniz gibi diyabet hastalığı halk arasında şeker hastalığı olarak bilinmektedir. Vücudun günlük fa Gestasyonel diyabet, gebelik diyabeti olarak bilinmektedir. Bu nedenler Tip 1 diyabet ve Tip 2 diyabetten farklı olmaktadır. Bildiğiniz gibi diyabet hastalığı halk arasında şeker hastalığı olarak bilinmektedir. Vücudun günlük faaliyetleri yerine getirebilmesi ve organların işleyişi için belli oranda enerjiye ihtiyacı olmaktadır. Bu enerjide yiyecekler yolu ile gelmektedir. Ancak diyabet olan kişilerde pankreas yeterli oranda insülin salgısı yapamamaktadır. Enerjinin vücuda taşınması için gereken insülin olmayınca kanda şeker miktarı yükselmeye başlamakta ve bazı semptomlar ortaya çıkmaktadır. Bu noktada insülin hiç üretilmiyor ise Tip 1 diyabet, üretiliyor ancak etkili değilse Tip 2 diyabet ortaya çıkmaktadır. 

Gestasyonel diyabet nasıl olmaktadır

Gestasyonel diyabet, gebelik sürecinde meydana gelen hormon değişimlerinin bir sonucu olmaktadır. Genellikle doğumdan sonra ortadan kaybolmaktadır. Bebeğin gelişiminden ötürü gebelik dönemi içinde artı miktarda enerji ihtiyacı bulunmaktadır. Hamile kadınlarda kan şekerinin normalden düşük olmasının nedeni bu sebepledir. Gebelik sürecinde artan östrojen, progesteron, laktojen ve kortizon hormonlarının artışı insüline karşı direnç meydana getirmektedir. Bu direnç yüzünden vücuda yeterli enerji gelmez ise vücut gereken enerjiyi yağlardan sağlamak zorunda kalacaktır. Ancak bu süreçte kanda keton cisimleri görülmeye başlamaktadır. Ketozis denilen bu durum hem bebek hemde anne sağlığı için sıkıntılı olmaktadır. 

Gestasyonel diyabet görülme derecesi nedir
 • Gestasyonel diyabet, hamile bayanların %3-5' inde görülebilmektedir.
 • Daha çok gebeliğin 24 ve 28. haftasında kendini göstermektedir.
 • Gelecekteki gebeliklerde de tekrar edebilme ihtimali bulunmaktadır. 
 • Gestasyonel diyabet yaşayan kadınların gelecekte Tip 2 diyabet olma ihtimalleri daha yüksek olmaktadır. Gebelik sürecinde gestasyonel diyabet geçiren bayanların doğum sonrasında ideal vücut ağırlığı yakalamaları önemli olmaktadır. Ayrıca düzenli egzersiz yapmak bu riski ortadan kaldırabilecektir. 
Gestasyonel diyabet risk faktörleri nelerdir
 • Gestasyonel diyabet için en önemli risk faktörü gebenin ailesinde diyabet rahatsızlığı olup olmadığıdır. 
 • Kilosu ideal kilosunun üzerinde olanlar,
 • 35 yaş sonrasında hamile kalanlar,
 • Gebelik boyunca toplam alınan kilonun 13 kg üzerinde olmaması gerekmektedir,
 • Önceki gebeliklerinde olan bebeklerinin 4 kg üzerinde olması risk faktörü olmaktadır. 
Gestasyonel diyabet nasıl anlaşılır 

Gestasyonel diyabet, gebe bayanlarda risk faktörü olsun yada olmasın mutlaka gebeliğin 24. ve 28. haftalarında kontrol ettirilmesi gerekmektedir. Bu dönem diyabet ihtimalinin oluşması için en kritik dönemdir. Yapılan testin adı '' oral glukoz tolerans testi'' olarak geçmektedir. Gebelik döneminde olması gereken açlık kan şekeri 60-90mg/dl, tokluk kan şekerinin ise 120-130 mg/dl olması 
gerekmektedir. 

Gestasyonel diyabet döneminde bebek için olabilecek riskler nelerdir
 • Gestasyonel diyabet sürecinde kan şekerinin uzun süre yüksek kalması bebeğin anne karnında ölümüne neden olabilmektedir.
 • Bebeğin normalden daha iri olma ihtimali olmaktadır.
 • Bebekte fetal distres ve oksijen azlığı görülme riski yüksek olmaktadır.
 • Bebeğin irileşmesinin akabinde doğumda sıkıntı olabilmektedir.
 • Bebekte kan şekerinin düşmesi gibi yedi doğan sıkıntısı görülebilmektedir. 
Gestasyonel diyabet konusunda anne adaylarının daha dikkatli olması bebeğin sağlığı ve kendi sağlığı için çok önemli olmaktadır. Yüksek oranda hiç bir problem olmasa bile düzenli kontrollerin yapılması daha sağlıklı olacaktır. Sağlıkla kalmanız dileğiyle.

]]>
Diyabet 2 Bitkisel Tedavi https://www.diyabethastaligi.gen.tr/diyabet-2-bitkisel-tedavi.html Sun, 25 Nov 2018 11:12:04 +0000 Diyabet 2 Bitkisel Tedavi, tıp alanında ortaya çıkan yeni bir bulguda diyabet 2 bitkisel tedavi ile tarçın arasında olan ilişkidir. Tarçının kendi yapısında bulunan doğal ajanlar vücuttaki insülin görevini yerine getirerek kan Diyabet 2 Bitkisel Tedavi, tıp alanında ortaya çıkan yeni bir bulguda diyabet 2 bitkisel tedavi ile tarçın arasında olan ilişkidir. Tarçının kendi yapısında bulunan doğal ajanlar vücuttaki insülin görevini yerine getirerek kan şekeri değerinin sabit tutulmasını sağlamaktadır. Bu sayede vücuttaki kötü kolesterolü düşüren tarçın sağlık açısından oldukça faydalı olmasının dışında bir de diyabet 2 hastalığının bitkisel tedavi olarak önerilmektedir. Tarçın bütün dünyada en iyi bilinen ve tariflerin içerisine lezzet kazandırmak amaçlı olarak sıklıkla kullanılan baharat çeşididir. Bir tutam kadar tarçın hem yiyeceklerin hem de içeceklerin içerisine katıldığı zaman farklı bir biçimde lezzetini değiştirmektedir. Bu günlerde tarçın sadece lezzet katmasının dışında tıp alanında hastalıkların bitkisel tedavisi olarak kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda tarçının pek çok şeye faydalı olduğu ispatlanmıştır. Tarçının faydalı olduğu hastalıklardan bir tanesi de diyabet 2 bitkisel tedavi olarak tarçın kullanılması önerilmektedir.

Diyabet 2 Bitkisel Tedavi Çemen Otu, diyabet 2 hastalığının bitkisel olarak tedavisi kullanılan çemen otunun tohumu oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır. Çemen otunun yapısında yaklaşık olarak %50 civarında lif içerdiği için yemek yendikten sonra gıdaların emilimini yavaşlatır ve kan şekerinin aniden yükselmesini önlemektedir. Çemen otunun taşımış olduğu steroidal saponinler vücuttaki kan şekerinin düşürücü ve amito asit bileşeni ile insülinotropik etkisi göstermektedir. Kısacası nsülin üretiminde beta hücrelerinin uyarılması, insülin üretiminin etkinliğini büyük ölçüde arttırmaktadır. Bu nedenle çemen otu diyabet 2 bitkisel tedavisinde ilaç şeklinde yararlanılmasına yönelik çalışmalar sürmektedir. Kısaca çemen tohumu diyabet 2 bitkisel tedavi olarak çok yönlü bitkisel ilaç şeklinde de kullanılmaktadır. 
]]>
İnsüline Bağımlı Diyabet https://www.diyabethastaligi.gen.tr/insuline-bagimli-diyabet.html Sun, 25 Nov 2018 18:21:25 +0000 İnsüline Bağımlı Diyabet, Tip 1 diyabet olarak adlandırılmaktadır. Sağlıklı bireylerin vücudunda bizi dış ortamdaki etkenlere karşı korumakla görevli bir bağışıklık sistemi vardır. Sahip olduğumuz bağış İnsüline Bağımlı Diyabet, Tip 1 diyabet olarak adlandırılmaktadır. Sağlıklı bireylerin vücudunda bizi dış ortamdaki etkenlere karşı korumakla görevli bir bağışıklık sistemi vardır. Sahip olduğumuz bağışıklık sisteminin virüs, aşılanma, ilaç, fizik veya psişik stres gibi bazı durumlarda olması gerektiğinden daha farklı yada fazla bir şekilde çalışıp,  kendi yok etmeye veya tahrip etmeye odaklayarak meydana gelen hastalıklara “otoimmün hastalıklar” denir. İnsüline bağımlı diyabette otoimmün hastalıklar grubuna girmektedir.

İnsüline bağımlı diyabet için yüksek risk taşıyan kişiler
 •  Anne, baba kardeş gibi birinci derecede yakın akrabalarında insüline bağımlı diyabet olanlarda,
 •  Çok sayıda Tip 2 diyabetli yakını olanlarda,
 •  Gebelik sırasında diyabet ortaya çıkan kadınlarda daha yüksektir.
İnsüline bağımlı diyabet tedavi şekli oldukça önemlidir

Sözkonusu diyabetin tedavisinde değişmez kural insülin enjeksiyonudur. Bu tip şeker hastalığında insülin kullanmak zorunlu hale gelmektedir ve hayat kurtarıcı niteliğe sahiptir. Tedavinin diğer temel unsurları ise sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve düzgün eğitimden geçer. Normal olan kan şekeri düzeyini korumak için dikkat etmek gereken hususlar vardır. Beslenme tedavisinde dikkat edilmesi gereken unsurlar ise; 
 •  Kan şekerini normal sınırlar içinde tutmak,
 •  Hiperglisemi ve hipoglisemi gibi akut komplikasyonları önlemek,
 •  İdeal vücut ağırlığını sağlamak ve korumaktır.
İnsüline bağlı diyabette dikkat edilecek konu bununla sınırlı olmayıp egzersizde önemli bir yere sahiptir.
Diyabet tedavisinde kişiye uygun olan egzersiz oluşturulmalıdır. Egzersiz ilk başlarda 10 dakika gibi kısa bir süre olmalıdır. Aktif olarak çalışacak kaslara insülin yapılmamalıdır.

Başarılı bir diyabet tedavisinin daha düzgün gerçekleşmesi için İnsüline bağımlı diyabet olan kişiler için bu konuda uzmanlaşmış hekimler gelir. Hekim diyabetli bireye özgü tedavi uygular. Evde de kan şekeri takibi sıklıkla yapılmalıdır. İnsüline bağımlı diyabette acil sorunların oluşmaması için İnsüline bağımlı diyabetli kişi için oluşturulmuş olan beslenme, egzersiz ve insülin programlarını anlatıldığı şekilde uygulayarak, olması gerektiği gibi hayatlarına devam edebilirler. 

Bunun yanı sıra kan şekerinin  normalden farklı olması da gözardı edilmemesi gereken bir durumdur. Bu nedenle hasta olan kişinin belirleyici bir kimlik taşıması gerekmektedir. Bu çoğu zaman kolye yada üzerimize takacağımız bir kart şeklindedir. Diyabetli kişinin beslenmeye ara vermesi yada olması gerekenden daha fazla enerji tüketmesi sonucunda oluşabilecek hipoglisemi durumunda diyabetli bireyde terleme, titreme, renk solukluğu, sinirlik, huzursuzluk fark edilir. 

Kan Şekeri Yükseldiğinde Neler Yapılmalıdır

Tip 1 olarak adlandırılan insüline bağımlı diyabet hastalarında kan şekerinin yüksek olduğunu belirleyen durumlar vardır. Bunlar ciltte kuruma, ağız kuruluğu, çok su içme ve idrara çıkma, yaraların geç iyileşmesi, yorgunluk ve halsizlik gibi koşullardır. Eğer bu hususlara dikkat etmenize rağmen hala bir sorun olduğunu düşünüyorsanız en kısa sürede derhal kişinin doktoruna başvurması gerekmektedir.
]]>
Tip 1 Diyabet Nasıl Geçer https://www.diyabethastaligi.gen.tr/tip-1-diyabet-nasil-gecer.html Mon, 26 Nov 2018 05:36:21 +0000 Tip 1 diyabet nasıl geçer, diyabetin gerçek nedeni tam olarak anlaşılamamıştır ancak genetik yatkınlığın önemli olduğu bilinmektedir. Diyabet hastalığında viral enfeksiyonlar, aşırı stres ve yorgunluk sonucunda tetiklenen Tip 1 diyabet nasıl geçer, diyabetin gerçek nedeni tam olarak anlaşılamamıştır ancak genetik yatkınlığın önemli olduğu bilinmektedir. Diyabet hastalığında viral enfeksiyonlar, aşırı stres ve yorgunluk sonucunda tetiklenen pankreastaki beta hücrelerinin hasar görmesi sonucunda, eğer kişininde genetik yatkınlığı varsa daha kolay oluşur. Ömür boyu devam eden bir hastalıktır. 

Tip 1 diyabet nasıl geçer
 • Günümüzde tip 1 diyabet için yapılan tedavi şekli, eksik olan insülin miktarını, normal insanların kan şekeri değerlerine getirmektir. Bunun için doğru ölçümler yapılmalıdır. Teknolojinin gelişmesiyle kan şekeri düzeyini 24 saat ölçebilen aletler geliştirilmiştir. Kişi çıkan sonuçlara göre ne kadar insüline ihtiyaç duyduğunu ve nasıl beslenmesi gerektiğini anlayıp ona göre davranmalıdır. Bu hastalar belirlenen dozlarda sürekli insülin kullanmak zorundalar.
 • Beslenmelerine dikkat etmelidirler, kan şekerini yükseltmeyecek şekilde ve miktarda karbonhidrat içeren besinler tüketilmelidir.
 • Posalı gıdaların daha fazla yenmesi gerekir
 • Basit şekerleri kullanırken muhakkak uzman doktorun önerdiği ölçülerde kullanmalıdır.
 • Düzenli egzersiz yapmaları gerekir. Egzersiz sırasında kan şekerinin düşebileceği unutulmamalı, kan şekerlerini kontrol altında tutmaları için dikkat etmeleri gerekir.
 • Yeni gelişmelerle tip 1 diyabet tedavisinde pankreas nakli üzerinde çalışmalar yapılmaktadır. Fakat bu nakiller her kişiye uygun olmayabilir bazı durumlarda doku uyuşmazlıkları görülebilmekte yada doku uyuşmazlıklarına karşı bir takım ilaçlar kullanılmakta bu ilaçlarında çok önemli yan etkileri olabilmektedir.
 • Başka bir tedavi şekli de başkasından alınan adacıkların verilmesidir. İnsülin adacık nakli denen bu metotlar hala geliştirilmektedir.
]]>
Diyabet Değerleri https://www.diyabethastaligi.gen.tr/diyabet-degerleri.html Mon, 26 Nov 2018 19:49:29 +0000 Diyabet Değerleri, Sağlıklı bir yaşam için insan vücudunda hassasiyet gösteren düzenlemelerden bir tanesidir. Yaşamsal önemi olan beyin ve kalp gibi organların tek enerji kaynağı şekerdir. Kan şekerinin düşmesi ile bu or Diyabet Değerleri, Sağlıklı bir yaşam için insan vücudunda hassasiyet gösteren düzenlemelerden bir tanesidir. Yaşamsal önemi olan beyin ve kalp gibi organların tek enerji kaynağı şekerdir. Kan şekerinin düşmesi ile bu organların çalışmasını hemen etkiler. çünkü insan vücudu devamlı olarak bir miktar şekeri (glikoz) kanda bulundurur. Pankreas tarafından üretilen bu hormon, insülin tarafından kan dolaşımında bulunan şekeri hücrelere taşımakla görevlidir. Eğer pankreasın ürettiği insülin yetersiz yada etkisiz kaldığı durumlarda diyabet ortaya çıkar. Vücudun enerji ihtiyacı olan temel besin ögeleri karbonhidrat, protein ve yağdan sağlanır. Besin öğelerinin en önemlisi "glikoz" olarak bilinen basit şekerdir. Glikoz, beyin olmak üzere vücudun tüm organlarının en önemli bir besin kaynağıdır. Ancak bazı nedenlerden dolayı enerji kaynağı için kan şekeri çok önemlidir. Yani vücudun en çok enerji tüketen hücreler sayesinde hareket ettiren kas hücreleridir. Bu kas hücreleri ağırlık olarak yaklaşık vücudun yarısını oluştururlar. Bu amaçla hücrelerin ihtiyacı olan glikozu, midenin arka kısmında bulunan pankreas bezi bulunur. Bu pankreas bezi kan şekerini düzenleyen hormonlar salgılar. Bu hormonlardan biriside insülindir. Ancak insülin değeri yeterli miktarda salgılanamaması durumunda veya etkisiz kalması sonucunda hücreler enerjisini karşılayamaz. Bu durumda glikoz hücreye girmesi engellenir. Hücreye giremeyen bu şeker kanda birikmeye sebep olur. Kanda normal bulunması gereken miktardan daha fazla bulunur.

Diyabet Değerleri

Kan şekeri vücudu dolaşan kan aracılığı ile tüm hücrelerin kullanmasını sağlayan enerji veren bir maddedir. Bu madde glikoz olduğundan dolayı kan şekeri yerine kan glikozu olarak bilinir. Bu iki madde son derece uyumlu çalışarak kan şekerinin normal sınırlarda tutulmasını sağlar. Normal değerleri 70-110 (mg/dl) arasındadır. Kısacası kan şekeri açlıkta ve toklukta 70-110 mg/dl arasında değişir. Bazı durumlarda en ağır yemeklerden sonra 110-120 mg/dl olarak değişir. Şayet uzun süre aç kalındığı zaman bile şeker hastası olmayan bir kişide kan şekeri 45 mg/dl'nin altına düşmez. Ancak bu değerlerle ilgili sadece kan şekeri ortalamasını verir. Buna göre elde edilen değerin yüzde 6,5 seviyesinden aşağıda olması gerekir. Bu değerler üzerine çıktığı zaman şeker hastalığının varlığını gösterir. Bu durum uzun dönemde birçok dokularda ve organlarda hasara yol açar. Bundan dolayı insülin şekerin yükselmesini önleyen ve kan şekerini düşüren bir hormondur. Böylece kan şekerinin hücrelere girmesine olanak sağlamış olur. 
]]>
Diyabet Tip 2 https://www.diyabethastaligi.gen.tr/diyabet-tip-2.html Mon, 26 Nov 2018 21:06:32 +0000 Diyabet tip 2, şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, kan şekeri düzeyinin çok yüksek olmasını sağlayan ve ömür boyu sürecek olan kronik bir rahatsızlıktır. Son yıllarda yapılan araştırmalara bakıldığında ülkemi Diyabet tip 2, şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, kan şekeri düzeyinin çok yüksek olmasını sağlayan ve ömür boyu sürecek olan kronik bir rahatsızlıktır. Son yıllarda yapılan araştırmalara bakıldığında ülkemizde neredeyse 7 milyonun üzerinde diyabet hastası bulunmaktadır. Bu rakamın yakın gelecekte daha da artacağı tahmin edilmektedir. Diyabet hastalığının iki evresi bulunmaktadır. Diyabet tip 2, diğerine göre daha tehlikeli ve ciddi boyutlara ulaşmaktadır. Diyabet tip 2 genellikle yetişkinlerde görülmektedir. Bunun nedeni ise yetersiz egzersiz yapımı, sağlıksız beslenme, obezite seviyesinin giderek artması ve yaşlanan nüfustur. Yaşın ilerlemesi ile birlikte sağlıksız beslenmek kan glikozunun normal düzeyinin üzerinde seğirmesinde etkilidir. Buda hastalığa yakalanma riskini arttırmaktadır. Bu sebepten dolayı fazla kiloluysanız eğer kilo vermeli, sağlıklı beslenmeli ve sosyal hayatınızda daha aktif olacak uğraşlar edinmelisiniz. 

Diyabet Tip 2 Belirtileri
 • Görme bozuklukları yaşama
 • Geceleri sık idrara çıkma
 • Aşırı yorgunluk 
 • Susuzluk hissinin oluşması
 • Nedeni belli olmayan kilo kaybı
 • Cinsel organlarda kaşıntı
 • Vücutta oluşan yaraların yavaş iyileşmesi
Diyabet tip 2 rahatsızlığının belirtileri pek belli olmayabilir. Çünkü bu hastalık yıllar içerisinde ağır ağır geliştiğinden hissedilmesi imkansızdır. Ancak doktor kontrolü sayesinde ortaya çıkabilmektedir. Eğer yukarıda bahsetmiş olduğum belirtiler sizde de bulunuyorsa en kısa zamanda kontrole gitmenizi tavsiye ederiz. 

Diyabet Tip 2 Neden Olur

İnsülin midenin arka tarafında bulunan geniz bir bez parçası olan pankreas tarafından üretilmektedir. Bu insülin glikoz miktarını kontrol ederek, kandaki glikozu hücrelere taşımaktadır. Böylece bu glikoz enerjiye dönüşmektedir. Diyabet tip 2 de normal kan glikoz seviyesini sürdürmek için yeterli insülin üretemeyerek ya da etkin bir şekilde kullanmayarak bu hastalığa neden olmaktadır. 

Diyabet Tip 2 Hangi Durumlarda Görülür
 • 40 yaş üzerinde bulunan bireylerde
 • Aşırı kilolara sahipseniz
 • Yakın bir aile üyenizde diyabet rahatsızlığı görülüyorsa
 • Kalp ve damar hastalıkları geçirdiyseniz
 • Hamilelik döneminde şeker hastalığına yakalandıysanız ve bebeğiniz 4.5 kilonun üzerinde doğduysa
 • Şizofren ve depresyon gibi şiddetli zihinsel bozuklukları varsa ve bu durumlar için ilaç kullanıyorsanız diyabet tip 2 görülme riski oldukça yüksektir. 
Diyabet Tip 2 Tedavi Yöntemi

Şeker hastalığını iyileştirici bir tedavi bulunmamaktadır. Fakat kan glikoz düzeylerini kontrol altında tutmayı hedefleyerek, oluşan bazı belirtileri kontrol altına almayı ve oluşabilecek semptomların ilerlemesini aza indirgeyecektir. Diyabet tip 2 tedavisinde kan şekerini normal düzeyde tutmak için iğneler ya da şeker ilaçları verilecektir. Bunun yanında diyabet beslenmesine de dikkat etmek, ayrıca spor yapmak gerekmektedir. 
]]>
Nöropatik Diyabet https://www.diyabethastaligi.gen.tr/noropatik-diyabet.html Tue, 27 Nov 2018 15:31:11 +0000 Nöropatik diyabet; sinir sisteminde hasar meydana gelmesidir. Diyabet rahatsızlığı günümüzde çok sık rastlanılmaktadır. Giderek diyabet rahatsızlığı olan kişilerin sayısı artmaktadır. Yetişkin kişilerde veya daha ile Nöropatik diyabet; sinir sisteminde hasar meydana gelmesidir. Diyabet rahatsızlığı günümüzde çok sık rastlanılmaktadır. Giderek diyabet rahatsızlığı olan kişilerin sayısı artmaktadır. Yetişkin kişilerde veya daha ilerlemiş yaşlarda daha fazla rastlanmaktadır. Vücut, zamanla glikozu kullanamaz. Glikozu kullanamadığı zamanlar meydana gelen kan şekeri yüksekliğine bağlı gelişen bir rahatsızlıktır. Bu durumda diyet yapmak, ilaç ve insülin tedavileri ile kan şekeri değerlerinin kontrol altın alınması gerekmektedir. Uzun zamandır diyabet hastası olan ve kan şekeri yüksek olan kişilerde bazı komplikasyonlar meydana gelmektedir. Kan şekerinin yüksekliği zamanla sinir hasarlarına yol açmaktadır. Bu sinir hasarlarına nöropati ismi verilmektedir.

Diyabet, toplumumuzun %7'sinde görülmektedir. Nöropatik diyabet, diyabet rahatsızlığının başlamasından sonra herhangi bir dönemde başlasa bile yaş, hastalık süresi, sigara, kolesterol ve hipertansiyon gibi etkenler bu rahatsızlığı oluşturma riskini arttırmaktadır. 10 yılı aşmış bir zamanda diabet hastası olan kişilerde bu risk daha da artmaktadır. Obezite ve hipertansiyon bu riski çok fazla yükseltmektedir.

Nöropatik diyabetin belirtileri nelerdir

Rahatsızlığın ilk dönemlerinde ilk önce ellerde, ayak uçlarında hafif olacak şekilde uyuşma, karıncalanma, yanma ve üşüme gibi belirtiler olmaktadır. Fakat ilerlemiş dönemlerde şiddetli ağrı, deride renk değişiklikleri ve kaslarda erime belirtileri oluşmaktadır. Daha şiddetli dönemlerde ise mide, bağırsak ve kalp gibi iç organları da etkileyen belirtiler görülmektedir. Kalbe ait sinir liflerinin hasarı ile kalp krizi riskleri meydana gelmektedir.

Nöropatik diyabette en sık oluşan belirtiler el ve ayak uçlarında uyuşma, hem duysal açıdan hem de motor sinirlerini etkileyen bir tipi görülmektedir. Ayrıca kafada bulunan sinirlerde de hasar görülebilmektedir. Bu belirtilerin dışında bulantı, kusma, kabızlık ve gece ishalleri görülmektedir. İdrar tutmada kişi güçlük yaşamaktadır. Kilo kaybı meydana gelir. Kadın ve erkekte libido düşüklüğü ve mesanede sorunlar çok fazla görülmektedir.

Nöropatik diyabetin tedavisi

İlk önce uzman bir doktorun kontrolü altında kan şekeri değerlerinin normal seviyelere getirilmesi şarttır. Tüm bunlara ek olarak kişinin ayak sağlığına çok özen göstermesi gerekmektedir. Özellikle ayakkabı seçimine çok dikkat edilmelidir. Eğer ayak parmak uçlarında uyuşukluk var ise doktor tarafından aralıklarla muayene edilmelidir.

Nöropatik diyabetin tedavisi için doktorunuz tarafından önerilen ilaç tedavisi uygulanabilir. İmipramin ve amitriprilin gibi ilaçlar depresyon tedavisinde kullanılmaktadır. Anti depresan ilaçlar sinir ağrılarını geçirmede yardımcı olmaktadır.
]]>
Pre Diyabet https://www.diyabethastaligi.gen.tr/pre-diyabet.html Wed, 28 Nov 2018 04:06:59 +0000 Pre Diyabet, tanısı kesin olarak henüz konmamış, ancak kan şekerinin büyük ölçüde yükselmeye başladığı kişiler için kullanılan bir terimdir. Pre diyabette kişinin açlık kan şekeri normal değerlerde seyreden 100 mg/dl'ni Pre Diyabet, tanısı kesin olarak henüz konmamış, ancak kan şekerinin büyük ölçüde yükselmeye başladığı kişiler için kullanılan bir terimdir. Pre diyabette kişinin açlık kan şekeri normal değerlerde seyreden 100 mg/dl'nin üstünde görülebilir ya da şeker yükleme testi yapılarak 2. saatte şeker değeri genel olarak normal değerinden yüksek olarak ortaya çıkmaktadır. Yükleme testi hastaya 2. saat şeker değerleri normal değerinin yani 140 mg/dl üzerinde çıkmaktadır. Fakat insanlara diyabet hastası tanısının konulabilmesi için kanda yüksek bir şeker değeri mevcut olmamaktadır. Ancak bu kişilerde ileri dönemlerde diyabet hastalığına yakalanma riski oldukça yüksektir. Pre diyabet hastalarının ilerleyen dönemlerde diyabet olma olasılığı oldukça yüksektir. Pre diyabet şeklinde tanımlanan bu durum bozulmuş olan açlık glikozu ya da yükleme testinde bozukluk olan kişilerin özellikle zayıflaması, düzenli olarak fiziksel aktivitesinin arttırılması sayılabilir. Hatta kişinin sağlıklı bir yaşam tarzı çerçevesinde kilo kayıpları ile yaşamın devam ettirilmesi ve bir takım ilaçlar bu durumun diyabet hastalığına dönüşme olasılığını ortadan kaldıracaktır. 

Pre Diyabet Belirtisi, 

Genellikle diyabet riski taşıyan kişilerin bir kısmında yemeği yedikten sonra 1 ya da 2 saat sonrasında meydana gelen reaktif hipoglisemi belirtileri uyarı verebilmektedir. Çoğunlukla karbonhidrat bakımından zengin olan yemeğin tüketilmesinin ardından vücudun daha fazla insülin salgılaması ile vücuttaki kan şekerinin normal seviyesinin alt sınırında düşmesi ile ilerleyen saatlerde yorgunluk, halsizlik, yorgunluk ve uyku gibi bazı belirtilere yol açabilmektedir. Her pre diyabeti olan kişi kesinlikle diyabet hastası değildir. Pre diyabet durumunun diyabete dönüşmesini engelleyebilmek için bir takım önlemler alınması gerekir. Pre diyabeti olan kişilerin %15'inin mutlaka kilo vermesi ve her gün düzenli olarak yarım saat egzersiz yapmaları bazı koruyucu önlemler alarak ilaç ile hayatlarını devam ettirebilirler. 
]]>
Tip 1 Diyabet Diyeti https://www.diyabethastaligi.gen.tr/tip-1-diyabet-diyeti.html Wed, 28 Nov 2018 12:51:11 +0000 Tip 1 Diyabet Diyeti, genellikle vücuttaki şekerin yeterli oranda sindirilemediği durumda meydana gelen kronik bir rahatsızlıktır. Tip 1 diyabet rahatsızlığı pankreasın vücut için ihtiyacı olan insülini üretemediği zaman ortay Tip 1 Diyabet Diyeti, genellikle vücuttaki şekerin yeterli oranda sindirilemediği durumda meydana gelen kronik bir rahatsızlıktır. Tip 1 diyabet rahatsızlığı pankreasın vücut için ihtiyacı olan insülini üretemediği zaman ortaya çıkmaktadır. Yeterli miktarda insülin hormonu olmadığından dolayı normal süreç bozulur, sonucunda kanda şeker birikmeye başlar. Bu durum kişide tip 1 diyabet hastalığı ortaya çıkar ve bu kişilerin kan şekeri seviyelerini yakından takip etmeleri gerekmektedir. Tip 1 diyabet hastalığının tedavi sürecinde hem sağlıklı hem de sınırlı diyet sürdürülmesi sağlık bakımından oldukça büyük önem taşımaktadır. Tip 1 diyabet diyetinde karbonhidrat, şeker ve sodyumu sınırlanmış olan maksimum beslenme durumu sağlanacak bir beslenme şekli olmalıdır. Fakat evrensel olarak tek bir diyabet diyeti henüz mevcut değildir. Tip 1 diyabet diyeti genellikle yediklerinize ve vücudunuzun bu besin maddelerine nasıl bir reaksiyon verdiğine dikkat edilmesi gerekmektedir. 

Tip 1 Diyabet Diyeti Nasıl Uygulanmalıdır, diyabet hastaları için standart olarak hazırlanmış bir diyet listesi bulunmamaktadır. Ancak diyetisyen ya da beslenme uzmanı tip 1 diyabet hastaları için diyet listesi hazırlayabilirler. Hatta bu diyet listesi diyabet hastası için uzun dönemli olarak oluşturulabilir. Yemek öğünlerini evinizde sağlıklı olan gıdaların mevcut olması için önceden alışveriş yaparak planlamak diyabet hastalarının ihtiyacı olan acil yemek yeme durumunu azaltmaktadır. Tip 1 diyabet diyetinde hastaların en ok dikkat edeceği nokta karbonhidrat alımına çok dikkat edilmesi önemlidir. Tip 1 diyabet diyetinde esas olan tutarlılıktır Diyabet hastalarının en çok dikkat edilecek husus kan şekeri seviyesini sürdürmek için üç öğünü kesinlikle atlamayın. Diyabet hastalarının gündüz kan şekeri değerleri 80 ile 120 mg/dl, gece kan şekeri değeri ise, 100-140 mg/dl aralığında olmalıdır. 
]]>
Diyabet Koması https://www.diyabethastaligi.gen.tr/diyabet-komasi.html Thu, 29 Nov 2018 11:38:32 +0000 Diyabet koması, Diyabet hastalarının belli süreler aralığında vücuduna insülin sağlaması gerekmektedir. Ancak sağlanan bu insülinler hastalığın derecesine ve şiddetine göre ayarlanmadığı zaman bu şekilde diyabet koması s Diyabet koması, Diyabet hastalarının belli süreler aralığında vücuduna insülin sağlaması gerekmektedir. Ancak sağlanan bu insülinler hastalığın derecesine ve şiddetine göre ayarlanmadığı zaman bu şekilde diyabet koması sorunu oluşabilir. Bunun yanı sıra diyabet hastalarının geçirmiş olduğu enfeksiyonlu hastalıklarda da insülin değerleri dengelenemediği için diyabet koması ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda acil müdahale sağlanmaz ise çok ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Ortaya çıkan diyabet komasında ise birden fazla belirti ortaya çıkarak kişide etkilerini gösterir.

Diyabet koması belirtileri nelerdir
 • Kalp çarpıntısı, diyabet komasında ortaya çıkabilecek en hızlı belirtilerden biridir. Zaten hızlı bir şekilde ortaya çıkarak etkilerini gösteren bu rahatsızlık direk kan değerlerini etkileyeceği için kalpte çarpıntı sorunları ortaya çıkabilmektedir. 
 • Aşırı susama sorunu ise kısa bir süre sonra görülecek belirtilerdendir. Bu belirti kalp çarpıntısı kadar hızlı bir şekilde ortaya çıkmasa bile bir süre sonra kişi tarafından fark edilecektir. 
 • Aşırı baş ağrısı ve halsizlik sorunları da diyabet koması belirtilerinden biridir. Bu durumlarda kişi herhangi bir işlem yapmasa bile aşırı bir şekilde bağ ağrısı ve yorgunluk durumu hissedecektir. Bu durum yine kan değerleri ile alakalı olmaktadır. 
 • Bu durumun belirtilerinden biri de ayak parmaklarında oluşan apselerdir. Bu apseler ortadan kaldırılsa bile tekrar ortaya çıkabilir. Ancak diyabet koması için müdahaleler yapılabilir. 
 • Meydana gelen bir diğer belirti ise ishal sorunudur. Şeker komasında sindirim sisteminde de bu şekilde sorunlar ortaya çıkabilmektedir. 
Diyabet koması tedavisi nasıl yapılır

Öncelikle bu şüpheler ile hastaneye gelmiş olan hasta üzerinde parmak uçlarından şeker aleti ölçülmektedir. Bu şekilde kişi erkenden müdahale ederek yedikleri ve içtikleri ile diyabet koması sorunundaki şeker seviyesini dengeleyebilir. Aksi halde hastane tarafından bol bol serum uygulaması yapılarak kan değerleri normale döndürülmeye çalışılır. Bu şekilde yapılan müdahalelerde olumlu sonuçlara ulaşılabilmektedir. 
]]>
Bebeklerde Tip 1 Diyabet Belirtileri https://www.diyabethastaligi.gen.tr/bebeklerde-tip-1-diyabet-belirtileri.html Thu, 29 Nov 2018 12:59:31 +0000 Bebeklerde Tip 1 Diabet Belirtileri; Bebeklerde şeker hastalığı çok karşılaşılmayan bir hastalıktır. Fakat günümüzde hem kendi ülkemizde hem de dünyada çoğu ülkelerde görülen bir hastalıktır. Şeker hastalığını biz Bebeklerde Tip 1 Diabet Belirtileri; Bebeklerde şeker hastalığı çok karşılaşılmayan bir hastalıktır. Fakat günümüzde hem kendi ülkemizde hem de dünyada çoğu ülkelerde görülen bir hastalıktır. Şeker hastalığını biz genellikle yetişkin insanlarda görülmesine alışkınızdır. Bu yüzden bebekler de şeker hastalığı denilince hepimiz şaşırırız. Bebekler de şeker hastalığı erken teşhis edilirse, gerektiği şekilde tedavi edilirse şeker hastalığı tamamen ortana kalkar.bebekler de şeker hastalığının iki çeşidi bulunur. Tip 1 diabet ve Tip 2 diabet olmak üzeredir. Fakat tip 1 diabet bebekler de daha fazla görülmektedir. 

Tip 1 diabet insülin hormonunun tamamen yok olmasıdır. Tip 1 diabet hastalarının  çoğunda insülin üreten beta hücrelerini öldüren ve etkisiz hale getiren antikor adını verdiğimiz savunma proteinlerinin yapısında kan yıkıcı moleküller bulunur. Bu moleküller kan şekerini düşürücü insülinin yok olmasını sağlayarak şeker hastalığını meydana getirir. Bebekler de şeker hastalığı teşhisi kan testleri yapılarak sonuçlanabilir. Açlık kan şekerinin 100 ile 125  mg arasındaki değerlerde olması bebekler de gizli kan şekerinin varlığını ifade eder.

Bebeklerde Tip 1 Diabet Belirtileri Nelerdir
 • Bebeklerde şeker hastalığının belirtilerinden bir tanesi bebeğin sürekli su içmesi ve hızlı bir şekilde kilo kaybının gerçekleşmesidir.
 • Bebeklerin sürekli sinirli bir şekilde tavır takınması ve sürekli olarak huzursuz olması şeker hastalığının belirtisidir.
 • Şeker hastalığının en büyük etkenlerinden biri pankreastan salgılanan insülin ve glukagon hormonlarının dengeyi sağlayamadan salgılanmasıdır.
 • Bebeklerde şeker hastalığı bazı bebeklerde dikkat eksikliğine bağlı olarak sıkıntıların yaşanmasıdır.
 • Bebeklerde şeker hastalığının diğer bir belirtisi ise deride görülen kuruma, kabuklanma ve ve kaşıntılı yaraların oluşmasıdır.
 • Anne bebeğine gebe iken eğer anne şeker hastası ise anneden bebeğine plesanta yolu ile şeker hastalığı geçer ve bebek tip 1 diabet hastası olarak dünyaya gelir.
]]>
Diyabet İlaçları https://www.diyabethastaligi.gen.tr/diyabet-ilaclari.html Fri, 30 Nov 2018 09:54:24 +0000 Diyabet İlaçları: Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet; vücuttaki insülin hormonunun eksik olması ya da etkisiz kalması ile meydana gelen ve insanın yaşamı boyunca devam eden bir hastalıktır. İnsülin, p Diyabet İlaçları: Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet; vücuttaki insülin hormonunun eksik olması ya da etkisiz kalması ile meydana gelen ve insanın yaşamı boyunca devam eden bir hastalıktır. İnsülin, pankreas adı verilen organ tarafından salgılanan bir hormon türüdür ve bu hormon kanda bulunan glukozu yükseltir. İnsülin hormonu olmadan, vücut, alınan gıdaları gerektiği gibi kullanamaz. 

İnsülin hormonu hiç yoksa bu diyabete "Tip 1 diyabet" denilir ki bu durum çocuk yada genç yaşta olan hastalarda daha çok görülmektedir. İnsülin hormonu var yada hücre dokularında insüline karşı bir direnç oluşmuşsa bu tür diyabete ise "Tip 2 diyabet yada insüline bağımlı olmayan diyabet" denir. Tip 2 diyabet ise çoğu zaman 35 yaşından büyük olanlarda görülmektedir. Tip 1 diyabet hastaları yaşadıkları sürece boyu diyabet ilaçları kullanmak zorundadır. Tip 2 diyabet hastaları ise ağızdan alınan ilaçlar, diyet ve egzersizler ile iyileşebilir. Bu tür hastalar gerektiği takdirde hastalığın ilerleyen dönemleri içinde diyabet ilaçları kullanabilirler.

Diyabet İçin Kullanılan İlaçlar

 • Sulfonilüreler: pankreas organı tarafından insülin salgılanmasını arttırır ve vücudun insüline karşı daha duyarlı bir hale getirirler. İçerisinde bu maddenin bulunduğu diyabet ilaçları; Betanorm Diamicron Diameprid Diabinese
 • Biguanidler: Biguanid ilaçlarının işlevi hücreye glikoz girişini artırıp, kan şekerini düşürür. Bu, çoğunlukla obezite hastalarında kullanılmaktadır. Bu maddenin içerisinde bulunduğu ilaçlar ise; Glucophage Glifor Gluformin Glukofen
 • Alfa­Glikosidaz inhibitörleri: Bağırsakta karbonhidratların parçalanmasını yavaşlatarak, yemekten sonra vuku bulan kan şekeri yükselmesini önler. Bu maddenin içinde bulunduğu ilaçlar ise Glucobay ilaçlarıdır.
 • Glinidler: Glinidlerin vücut içinde yaptığı görevler ise; pankreasta insülin salgısı yapan beta hücrelerini kısa dönem içinde uyararak, yemekten sonra meydana çıkan tokluk ile kan şekerindeki artışını azaltır. Bu maddeyi içeriğinde bulunduran ilaçlar ise, Nateglinid, Repaglinid (Novonorm, Starlix)
 • İnsülinin direncini azaltan Diyabet ilaçlarına ise Avandia örnek gösterilebilir.

Bu ilaç isimleri bilgi amaçlı olarak verilmiş olup, doktora danışmadan ve doktor reçete etmeden hiç bir ilacın kesinlikle kullanılmaması gerekir. 

]]>
Diyabet Komplikasyonları https://www.diyabethastaligi.gen.tr/diyabet-komplikasyonlari.html Sat, 01 Dec 2018 08:59:37 +0000 Diyabet Komplikasyonları; diyabet hastalığı pankreas organının insülin denilen hormonu salgılama yapamaması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. İnsülin hormonu kan şekeri değerlerini dengede tutan, kas glikojen seviyesini bel Diyabet Komplikasyonları; diyabet hastalığı pankreas organının insülin denilen hormonu salgılama yapamaması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. İnsülin hormonu kan şekeri değerlerini dengede tutan, kas glikojen seviyesini belirleyen bir hormondur. Bu hormon eksikliği neticesinde ise kan şekeri değeri sürekli olarak yüksek seviyelerde seyretmektedir. Sonuç olarak sürekli kan şekeri yüksek seviye durumu bir takım diyabet komplikasyonları meydana getirmektedir.

Diyabet komplikasyonları;
 • Kardiyovasküler hastalıklar
 • Diyabetik ayak ülserleri
 • Diyabetik retinopati
 • Diyabetik nefropati
 • Diyabetik nöropati
Diyabet komplikasyonları genellikle bireylerde, artan insulin direnci sonrası oluşan pankreas hormon yetersizliğinin bir süre sonrası ortaya çıkmaktadır. Diyabet komplikasyonlarından kardiyovasküler hastalıklarda, koroner arter hastalığı ve inme şekillenmektedir. Hastaların yüzde 65 i bu komplikasyonlarla karşı karşıyadırlar. Diyabet komplikasyonlarından ayak ülserleri sıklıkla görülen komplikasyonlar arasındandır. Şekillenen periferik nöropati ve iskemi sebebi ile ayak damarları beslenememekte ve ayak ülserleri oluşmaktadır. İlerleyen bu ayak ülserleri sonucunda amputasyon kaçınılmaz bir sondur. Diyabetik retinopati komplikasyonlarında ise göz çevresindeki damarlar glikoz yetersizliğinden dolayı beslenememektedir. Bu durumun uzun süreler boyunca sürmesi sonucunda ise diyabet hastalarında körlük komplikasyonları şekillenmektedir. Genellikle 15 yıl gibi bir süre sonucu hastaların yüzde onunda bu durum şekillenme olasıdır. Diyabet komplikasyonlarından diyabetik nefropati olgusunda ise kronik böbrek yetmezliği komplikasyonu şekillenmektedir. Diyaliz tedavisi gören hastaların yarısı diyabet hastasıdır.  Uzun süre süren diyabetin bir diğer komplikasyona neden olduğu durum ise diyabetik nöropati komplikasyonudur. Bu durumda ise periferik ve otonom sinirlerde hasarlara, bozukluklara yol açmaktadır. En sık görülen belirtileri ise ayaklarda ve ellerde uyuşma, yanma, karıncalanma, ağrı ve güçsüzlüktür. 

Diyabet komplikasyonları korunma yolları;
 • Boya uygun bir kilonun belirlenmesi ve bu kilonun korunması amaçlanmalıdır.
 • Düzenli ve dengeli beslenmeli bol bol meyve tüketilmelidir. 
 • Aşırı şeker tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • Günlük enerji ihtiyacı yağlardan sağlanmalıdır.
 • Aşırı tuz tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • Günlük egzersizler yapılmalıdır.
 • Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durulmalıdır. 
 • Düzenli olarak kan şekeri ölçümü yapıp takip edilmelidir.
 • Hekimin önerisi doğrultusunda düzenli olarak insülin iğneleri kullanılmalıdır.
 • Uzun süre aç kalınmamalıdır. 
]]>
Diyabet Tipleri https://www.diyabethastaligi.gen.tr/diyabet-tipleri.html Sat, 01 Dec 2018 17:57:30 +0000 Diyabet Tipleri, genellikle yüksek kan şekeri ismi ile bilinen diyabet hastalığı "hiperglisemi" terimi ile de kullanılmaktadır. Yüksek kan şekerinin en yaygın iki belirtisi aşırı şekilde idrara çıkmak ve aşırı susama olarak Diyabet Tipleri, genellikle yüksek kan şekeri ismi ile bilinen diyabet hastalığı "hiperglisemi" terimi ile de kullanılmaktadır. Yüksek kan şekerinin en yaygın iki belirtisi aşırı şekilde idrara çıkmak ve aşırı susama olarak bilinmektedir. Zaman içerisinde kanda bulunan yüksek şeker çoğunlukla ciddi dereceli sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Bu sağlık sorunları sinir hasarı, böbreklerde meydana gelen hasar ve böbrek yetmezliği, inme, kalp hastalığı, körlük ve göz problemlerine neden olmaktadır. Ülkemizde yaygınlaşan diyabet hastalığının gelişimine bağlı olarak değişik türlerde mevcut olmaktadır. Diyabet tipleri tip 1, tip 2, gestasyonel diyabet ve spesifik tip olarak görülmektedir. 

Diyabet Tipleri Nelerdir
 • Tip 1 Diyabet, "juvenil diyabet" ya da "insüline bağımlı diyabet" isimleri ile bilinmektedir. Tip 1 diyabet çeşidinde pankreasta mevcut olan insülin yapmaya yarayan hücreler tahrip olmuştur ya da hiç yoktur. İnsülin hormonu kanda bulunan şekeri enerjiye dönüştürmek ile görevli olan hormondur. Eğer vücut insülin üretmez ise, bu durumda (glikoz) kan şekeri kullanılamaz. Tip 1 diyabet rahatsızlığında vücut hiç bir şekilde insülin hormonu üretmediği için mutlaka tedavisi için insülin iğnesi kullanması gerekmektedir. Uzmanların görüşüne göre tip 1 diyabet rahatsızlığının neden kaynaklı olarak meydana geliği tam olarak bilinmemektedir. Fakat tip 1 diyabet ile bilinen tek bir gerçek bu rahatsızlığı önlemek için hiç bir yolun olmadığıdır. 
 • Tip 2 Diyabet, genel olarak yetişkin başlangıçlı olan diyabet ya da insüline bağlı olmayan diyabet rahatsızlığı şeklinde isimlendirilmektedir. Tip 2 diyabet rahatsızlığında pankreas normal olarak insülin üretimine devam etmektedir. Ama bu sorun pankreasın üretmiş olduğu insülin kanda bulunan şekerin etkili olarak kullanılabilmesi için yeterli olmamaktadır. Bu duruma bağlı olarak vücut hücreleri insüline karşıda dirençli hale gelebilir. Tip 2 diyabet tedavisinde çoğunlukla insülin iğneleri ile (oral) ağızdan ilaçlar kullanılmaktadır. Tip 2 diyabet özellikle sıklıkla görülen bir tiptir. Bu durum genellikle önlenebilir ya da pek çok durumda tersine dönebilmektedir. Tip 1 diyabet rahatsızlığında olduğu gibi sebebi tam olarak bilinmemektedir. Ancak tip 2 diyabet kalıtımsal, obezite hastalığı ile bağlantılı olarak ortaya çıktığı düşünülmektedir. 
 • Gestasyonel Diyabet, bu tip diyebet özellikle hamilelikte gelişen diyabet ipidir. Eğer ki, gestasyonel diyabet hastalığı olan bir hanımsanız, pankreas yine aynı şekilde insülin üretimine devam eder, ancak hamilelik hormonları vücudu insülin direncine karşı daha dayanıklı hale gelmesini sağlar. Kısacası vücuttaki kan şekeri etkili olarak kullanılır ve enerjiye dönüştürülür.
 • Spesifik tip Diyabet, diyabet hastalığının bu türünde hastalık mevcut olmaktadır. Aslında spesifik diyabet halk arasında şekersiz şeker hastalığı ismi ile bilinmektedir. 
]]>
Diyabet Diyeti https://www.diyabethastaligi.gen.tr/diyabet-diyeti.html Sun, 02 Dec 2018 12:55:48 +0000 Diyabet Diyeti, Diyabet halk arasında şeker hastalığı olarak da bilinir. Hem ülkemizde hem de Dünya'da çok fazla şeker hastası olan birey vardır. Beslenme ve diyetin diyabetteki yeri oldukça kritiktir. Diyabette diyet hast Diyabet Diyeti, Diyabet halk arasında şeker hastalığı olarak da bilinir. Hem ülkemizde hem de Dünya'da çok fazla şeker hastası olan birey vardır. Beslenme ve diyetin diyabetteki yeri oldukça kritiktir. Diyabette diyet hasta yaşına, cinsiyetine, fiziksel aktivitesine, insülin tipi ve miktarına, yaşam tarzına, boyun, kilosuna, beslenme tarzına bakılarak hazırlanır ve uygulanır. Bu yüzden her diyabet hastasının diyeti kendine has, özgüdür. 

Diyabet Diyeti Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
 • Her gün aynı miktar besini aynı zamanda yemelidir.
 • Atlatılan öğünler kan şekerinde ciddi oynamalara sebep olacağı için öğün atlanmamalıdır.
 • Günde en az 2-2,5 litre su tüketmelidir. Su kan şekerini kontrol altına alan bir sıvıdır. 
 • Şeker, şekerli gıdalar, kola, salep, boza, hazır meyve suları tarzı ürünlerden uzak durulmalıdır.
 • Alkol ve alkol içeren içeceklerden (şarap, rakı, likör, viski gibi) uzak durun.
 • Hem yağ hem de şeker oranı yüksek olan pasta, kek, kurabiye tarzı ürünlerden uzak durun.
 • Yağda kavrularak yada kızartılarak hazırlanan besinlerden uzak durun.
 • Tavuk derisi, ketçap, mayonez, sakatatlar, salam, sucuk, sosis ve pastırmadan uzak durun.
 • Tereyağ, iç yağ, kuyruk yağı gibi katı yağlar ile hazırlanan besinleri kesinlikle tüketmeyin.
 • Meyve ve sebzeleri sofranızdan eksik etmeyin.
 • Maden suyu, ıhlamur gibi bitki çaylarını içebilirsiniz. Fakat siyah çay ve kahveden uzak durun. 
 • Ekmekte değişime gidin, beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği, kepek ekmek, çavdar ekmeği, yulaf ekmeği tercih edin.
 • Kuru baklagilleri sık sık tüketin.
 • Hazır meyve suları yerine taze sıkılmış doğal meyvelerden kendiniz meyve suları hazırlayın.
 • Tuz oranını azaltın, yemek yapılırken katılan yemeklerde azaltmaya gidin.
 • Önünüze gelen her yiyeceği rastgele tüketmeyin. 
 • Haftada birkaç defa balık ve yumurta tüketin.
 • Yemeklerde yağ olarak zeytinyağını tercih edin.
 • Kan şekerini dengede tutmak için öneriler; mahlep, tarçın (kabuk yada toz), kekik suyu (özel distilasyon ile elde edilir), krom hapları (Cr).
Diyabet Diyeti Listesi

Bu diyeti uygularken aynı zamanda her gün yaklaşık 60 dakika kadar yürüyüş yapmalısınız. Diyeti düzenli, disiplinli ve istikrarlı olarak uygulayın. 
Sabah: 2 dilim çavdar ekmeği, 2 tatlı kaşığı kadar kuşburnu marmelatı şekersiz, 3 parmak tuzu az peynir, 4 tane sivri biber, 1 fincan demleme yeşil çay

Ara Öğün; 1 tane yeşil elma, 1 fincan kuşburnu çayı

Öğle Yemeği; 1 tabak mercimek çorbası (sarı ve boza kıvamında), 1 porsiyon az yağlı hayvansal protein (kızartılarak hazırlanmamalıdır), Tavuk, balık ve bazen yağsız kırmızı et

Ara Öğün; 1 su bardağı yağsız süt, 15 tane tuzsuz çiğ fındık

Akşam Yemeği; 1 porsiyon mercimek çorbası (sarı ve boza kıvamında), 4-5 kaşık sivri biber ile hazırlanan bulgur, 1 tabak pırasa, brokoli veya ıspanak

Ara Öğün; 1 fincan yeşil çay, 1 avuç sarı leblebi

Diyabet Diyeti Kan Şekerini Kontrol Altına Alan Çay

Malzemeler
 • 2 tatlı kaşığı kekik
 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
 • 1 tane çubuk tarçın
 • Biraz toz tarçın
 • 2 su bardağı kaynar su
Yapılışı; Tüm malzemeler karıştırılır. Hemen hemen 10 dakika kadar demlenmesi beklenilir. Demlendikten sonra günde 2 fincan tüketebilirsiniz. Her gün taze olarak yeniden hazırlayın ve tüketin. Tercihe bağlı olarak sıcak yada soğuk tüketebilirsiniz.
]]>
Çocuklarda Tip 1 Diyabet https://www.diyabethastaligi.gen.tr/cocuklarda-tip-1-diyabet.html Mon, 03 Dec 2018 09:37:58 +0000 Çocuklarda tip 1 diyabet; Tip 1 diyabet insülin yetmezliği sonucu meydana gelen kan şekerinin yükselmesiyle oluşan bir hastalıktır. Normal şartlarda vücudumuzdaki hücreler yaşamlarını ve görevlerini yapabilmek için gerekli olan Çocuklarda tip 1 diyabet; Tip 1 diyabet insülin yetmezliği sonucu meydana gelen kan şekerinin yükselmesiyle oluşan bir hastalıktır. Normal şartlarda vücudumuzdaki hücreler yaşamlarını ve görevlerini yapabilmek için gerekli olan enerjiyi kandaki şekeri kullanırlar. Sağlıklı  olan kişilerde açlık sırasında kan şekeri düzeyine göre vücut kendi kendine insülin sağlar ve miktarını ayarlar bu sayede de kan şekeri normale döner  ve bu şekilde kalır. Ancak tip 1 diyabetli olan çocuklarda pankreas insülin üretemediği için sürekli kan şekerleri yükselir. Ayrıca diyabetli olan çocuklarda insülin eksikliği sonucu kandaki şekerin kullanılamaması sonucu aç kalan hücreler enerji sağlayabilmek için vücuttaki proteinleri ve yağları kullanmaya yani parçalamaya başlar. Bu da çocuklarda zayıflamaya neden olur. Ayrıca diyabet hastalığı genetik yatkınlığı olan bir hastalık çeşididir.

Çocuklarda tip 1 diyabetin belirtileri; bu belirtiler ise çok su içmek, aşırı yemek yemek ve buna rağmen kilo alamamak veya zayıflamak, sürekli uyku hali, ağızda kötü koku, sık sık idrara çıkma, mide bulantısı, karın ağrısı gibi belirtileri bulunmaktadır.

Çocuklarda tip 1 diyabetin tedavisi; öncelikle yukarıda bahsettiğimiz belirtiler çocuğunuzda var ise veya ailenizde bu hastalık var ise uzman bir çocuk doktoruna gidilmeli ve gerekli olan kan tahlilleri yaptırılmalıdır. Yapılan bu kan tahlilinde çocuğunuz da tip 1 diyabet hastalığı var ise doktorunuzun gözetimi altında beslenme ve egzersiz listesi hazırlanmalıdır. Bu hastalıkta  en önemlisi  ise aile ve çocuğun bu hastalık ile ilgili bilgilendirilmesidir. Ayrıca tip 1 diyabetli olan çocuğa doktorunuzun önerdiği dozda ve zamanda insülin verilmesi gerekir. Ailelerinde bu kan şekeri düşüklüğü tedavisini çocuklara öğretmeleri gerekir. Çünkü tip 1 diyabetli olan çocuk okul çağına geldiği zaman kendi kendine insülin tedavisini yapması gerekir.  Kısacası tip 1 diyabet hastası olan çocuk hayatı boyunca bu hastalıkla yaşamasını öğrenmelidir. Çünkü bu hastalık ömür boyu sürmekte ancak düzenli egzersiz, beslenme ve ilaç tedavisi sayesinde diğer yaşıtları gibi sağlıklı bir şekilde yaşayabilmektedir.
]]>
Tip 2 Diyabet İlaçları https://www.diyabethastaligi.gen.tr/tip-2-diyabet-ilaclari.html Mon, 03 Dec 2018 19:34:10 +0000 Tip 2 Diyabet İlaçları: diğer adıyla şeker hastalığı denilen Diyabet hastalığı vücut içinde bulunan ve pankreas tarafından salgılanan insülin hormonunun eksik olması veya etkisiz kalması sonucu oluşan ve insan yaşad Tip 2 Diyabet İlaçları: diğer adıyla şeker hastalığı denilen Diyabet hastalığı vücut içinde bulunan ve pankreas tarafından salgılanan insülin hormonunun eksik olması veya etkisiz kalması sonucu oluşan ve insan yaşadığı sürece devam eden bir hastalıktır. Diyabet hastalığı iki tip halinde değerlendirilir. Şayet vücut içerisinde insülin hormonu hiç yoksa bu diyabete "Tip 1 diyabet (sürekli insüline bağımlı diyabet)" denilir.

Vücuttan insülin hormonu vardır, fakat yeterli düzeyde değildir, ya da hücre dokuları içinde insüline karşı bir direnç vardır. Bu tür diyabet hastalığına ise Tip 2 diyabet veya insüline bağımlı olmayan diyabet denir.

Tip 2 diyabet genelde 35 yaşından büyük yaşlarda görülür. Tip 2 diyabet hastaları ağızdan verilen ilaçlar, diyet ve egzersizler yardımıyla iyileşebilir. Bu tür hastalar gerektiği takdirde hastalığın ilerleyen dönemleri içinde diyabet ilaçları kullanabilirler.

Tip 2 Diyabet İçin Kullanılan İlaçlar: diyabet hastalığı için genele baktığımız zaman tip 2 diyabet hastalarının durumunun tip 1 diyabete hastalarına göre daha şanslı olduklarını görmekteyiz. Bunun nedeni tip 2 diyabetlilerin yaşamları boyunca insüline bağımlı kalmamalarıdır.

Tip 2 Diyabet Tedavisinde Kullanılan İlaçlar: Tip 2 diyabet hastalığında kan şekeri kontrolünü yapmak üzere kullanılan ve ülkemiz eczanelerinde de bulunan ve diyabet hastalığı için yaptığı etkiye göre 3 grupta incelenen tip 2 diyabet ilaçları şunlardır.

Sulfonilüreler; pankreas organının insülin salgısını çoğaltır ve vücudu insülin için daha duyarlı bir hale getirir. Bu grupta yer alan tip 2 diyabet ilaçlar Betanorm, Diamicron, Diameprid, Diabinese, Gliben, Glutril, Glucotrol XL, Minidiab, Amaryl.

Biguanidler; insülin varlığında hücrelere glikoz girişini arttırıp, kan şekerini düşürür. Bununla beraber bağırsaktan şeker emilimini azaltır. Obez hastalar tarafından tercih edilir. bu gruptaki ilaçlara örnek olarak Glucophage,  Glifor, Gluformin, Glukofen gösterilebilir. 
Alfa-Glikosidaz inhibitörleri; Türkiye de Glucobay olarak bilinen bu gruptaki tip 2 diyabet ilaçları, karbonhidratların bağırsakta parçalanmasını yavaşlatıp, yemek sonrasında kan şekeri yükselmesini azaltır. 
Glinidler: bu gruptakiler pankreasın insülin salgılayan beta hücresini kısa süreçte uyarır. Yemek sonrası oluşan kan şekerindeki artışı azaltırlar. Nateglinid, Repaglinid (Novonorm, Starlix)

İnsülin dirençini azaltan; insüline olan duyarlılığı arttıran bu gruptaki ilaçlar metforminden farklı bir etki gösterip insülin direncini azaltır. (Avandia)

]]>
Tip 2 Diyabet Ameliyatı https://www.diyabethastaligi.gen.tr/tip-2-diyabet-ameliyati.html Mon, 03 Dec 2018 20:39:29 +0000 Tip 2 Diyabet Ameliyatı; Diyabet hastalığı açlık kan şekerinin 126 mg yükseklikte olması olarak tanımlanır. Yaşam kalitesini düşüren bu hastalık günümüzde sık görülmeye başlanan metabolik rahatsızlıkları Tip 2 Diyabet Ameliyatı; Diyabet hastalığı açlık kan şekerinin 126 mg yükseklikte olması olarak tanımlanır. Yaşam kalitesini düşüren bu hastalık günümüzde sık görülmeye başlanan metabolik rahatsızlıkları tetikleyen zor bir hastalıktır. Tip 2 diyabet vücutta birçok organa da zarar vermektedir. Bu organlar kalp hastalığı, felç, böbrek hastalığı, diş problemleri, sindirim bozuklukları, göz hasarı gibi bir çok hastalığı da beraberinde getirebiliyor.

Şeker hastalığı ve obezite ilişkisi; Obezite hastalığı olan kişilerde aşırı kiloya bağlı insülin direnci oluşmaktadır. Bu yüzden tip 2 diyabet hastalarının en büyük problemlerinde biride insülin direncidir. İnsülin direnci olan kişilerde şeker seviyesinin normale ulaşması için insüline çok daha fazla gerek vardır. Bu direnç karşısında yetersiz insülin kan şekerini düzenleyemez. Kişinin kilosu arttıkça kandaki insülin düzeyi de artar ve pankreas daha fazla çalışarak durumu idare etmeye çalışır. Bu yüzden obezite hastalığı olan ve aşırı kilolu kişilerin insülin seviyeleri yüksektir.

Kişinin tip 2 diyabet hastalığını düzene koyması için anti diyabetik ilaçlar ve insülin kullanması gerekir. Vücutta normalinden fazla bulunan insülin açlık merkezini uyarır ve kişide iştah açar ve daha çok yiyip içmesine sebep olur. Aşırı kiloya sebep olduğu için bu kişilerin diyet yapması ve kilo vermesi bir hayli zordur.

Tip 2 diyabet ameliyatı nedir; Tip 2 diyabet ameliyatı kapalı olarak genel anestezi adı altında yaklaşık 2-3 saat süren bir ameliyattır. Laparoskopik cihazlarla karna açılan kesiklerden girilerek yapılır ve 2017 yılında diyabet ameliyatları için geliştirilmiş metabolik cerrahi operasyonlarla gerçekleştirilir. Tip 2 diyabet ameliyatlarında en önemlisi ince bağırsaklardan insülin üretim hücrelerini arttırır. Tip 2 diyabet ameliyatının obezite ameliyatı ile benzerliği vardır hatta arasındaki tek fark ince bağırsağın by pass edilmesi yani devre dışı bırakılmasıdır. Tip 2 diyabet ameliyatında kombine ameliyat yapılır ve mide küçültme, bağırsak kısaltması ile yönlerinin değiştirilerek ince bağırsağın son kısmı ile besinlerin buluşması ve hormon düzeylerindeki artış sağlanmaktadır. Hormonlar ilaçla da düzene koyulabilir, ancak ameliyatın gösterdiği olumlu etkiyi ilaç hiç bir zaman göstermemiştir.

Ameliyatın 2. günü sıvı gıdalar tüketilebilir. 15. gününde ise püre ve yumuşak gıdalara başlanılabilir. Tip 2 diyabet hastaları için mucizevi bir tedavi olan bu ameliyatın 3. günü hasta taburcu edilebilir. Bu ameliyat ile hastalar hem tip 2 diyabet hastalığından ve metabolik problemlerinden kaynaklanan aşırı kilolarından kurtulabilir.

]]>
Tip 2 Diyabet Diyeti https://www.diyabethastaligi.gen.tr/tip-2-diyabet-diyeti.html Tue, 04 Dec 2018 13:40:30 +0000 Tip 2 diyabet Diyeti, Yetişkin çağlarda ortaya çıkan ve en önemli nedeni beslenme bozukluğundan kaynaklı obeziteye yol açan bir hastalıktır. Tip 2 diyabet hastalığı düzenli beslenme ile ve gerekli olan egzersizlerle kısa süred Tip 2 diyabet Diyeti, Yetişkin çağlarda ortaya çıkan ve en önemli nedeni beslenme bozukluğundan kaynaklı obeziteye yol açan bir hastalıktır. Tip 2 diyabet hastalığı düzenli beslenme ile ve gerekli olan egzersizlerle kısa sürede tedavi edilebilecek bir hastalıktır. Tip 2 diyabet diyeti ile dengeli ve düzenli beslenerek obeziteden de kurtulabilmek mümkündür. Genellikle bu tür hastalıklarda tek tedavinin ilaç olduğu düşünülür. Halbuki bilindiğinin aksine Tip 2 diyabet diyeti ile bu hastalık tedavi edilebilir. Bunun için ömür boyu ilaç kullanmaya gerek yoktur. Tip 2 diyabet diyetinde özellikle gluten içeren diyetlerle beslenilmeli ve böylelikle hastalığın ilerlemesinin önüne geçilebilir. 

Tip 2 Diyabet Diyeti Listesi
 • Tüm meyve ve sebzeler mevsiminde tüketilmelidir. Mevsimin dışında olan hormonlu meyve ve sebzeler kesinlikle tüketilmemelidir.
 • Meyvelerde bulunan şeker oranı Tip 2 diyabet hastaları için oldukça tehlikeli olmasından dolayı şeker oranı yüksek olan meyvelerin tüketilmesinde dikkat edilmeli ve bu meyveler tüketilirken az tüketmeye özen gösterilmelidir. Bu nedenle meyve tüketilirken şeker oranı en düşük olan meyvelerden elma tercih edilebilir. Aynı zamanda meyve tüketirken glisemik indeksi düşük olan meyvelerden yana tercih edin. Ayrıca meyve sularından kesinlikle uzak durun.
 • Günümüzde sıklıkla karşılaştığımız genetiği değiştirilmiş olan buğdaylardan elde edilen hiç bir besin kaynağı tüketilmemelidir. Bu yüzden beyaz ekmek, yufka, lavaş, kepekli, tam buğday ve köy ekmeğinden uzak durulmalıdır. Bunun yanı sıra bulgur makarna, şehriye, tarhana ve erişte gibi gıdalardan da kesinlikle uzak durulmalıdır. Bunların yerinde evde hazırlanan katkısız undan doğal ev ekmeği tüketin.
 • Bütün yemeklerde bolca saf ve doğal hakiki sızma zeytinyağı kullanın. Zeytinyağı dışında diğer yağlardan ve tereyağından uzak durun.
]]>
Diyabet Ameliyatı https://www.diyabethastaligi.gen.tr/diyabet-ameliyati.html Wed, 05 Dec 2018 09:13:22 +0000 Diyabet Ameliyatı, Diyabet şeker hastalığıdır. Diyabet hastalığı pankreasta yeterli oranda insülin üretilmemesi yada üretilen insülin vücut tarafından doğru şekilde kullanılmaması sonucunda meydana gelen ve ömür boyu Diyabet Ameliyatı, Diyabet şeker hastalığıdır. Diyabet hastalığı pankreasta yeterli oranda insülin üretilmemesi yada üretilen insülin vücut tarafından doğru şekilde kullanılmaması sonucunda meydana gelen ve ömür boyu devam eden ciddi bir sağlık problemidir. Yani kısaca tüketimi olduğumuz besinlerdeki kana ulaşan glikoz kullanılamaz ve kan şekerinin yükseldiği görülür. Bu durum diyabet belirtileri arasındadır. 

Diyabet Ameliyatı Öncesi 

Diyabet ameliyatı öncesinde hastaya kan cıvıtıcı ilaç uygulanır. Bu ilacın yanında bağırsakları temizleyici ilaçta hastaya verilir. Yani müshil etkisi olan ilaçlar uygulanır. Hastanın kan seviyesi ve tansiyonu da kontrol edilmektedir. Diyabet ameliyatı öncesinde sıvı gıdalar tüketmek gerekir. Özellikle su tüketmek fayda sağlayacaktır. Zaten uygulanacak diyet listesi ameliyatı yapacak doktor tarafından hastaya verilecektir. Diyabet hastası olan kişinin akşam saat 10'dan sonra bir şey yiyip içmemesi önerilmektedir. Bu sayede bağırsaklar temiz olur ve yapılacak olan ameliyatta enfeksiyon riski en aza iner. 

Diyabet Ameliyatı Uygulaması

Diyabet ameliyatı şişmanlık ameliyatlarında olduğu gibi kapalı ameliyat şeklinde yapılabilir. Bu ameliyat hastaya genel anestezi uygulanarak yapılır. Hastaya uygulanacak anestezide gerekli görülen ilaç takviyeleri için damar yolu açılır ve anestezi uygulanır. Diyabet ameliyatı yaklaşık olarak 2-5 saat arası devam eder. Bu aşamada hastanın karnına delikler açılır. Karından açılan deliklerden ameliyatta kullanılan aletlerle içeri girilerek işlem devam eder. Uygulanan ameliyatta yapılan işlem ince bağırsakların baş ve sonunun yerlerinin değiştirilmesidir. Diyabet ameliyatı esnasında hastanın parmağından otomatik olarak tansiyon ölçümü yapılır. Hastada kan akışının düzenli olması için ellerde yada koldan damarlara katater takılır. Ele yada kola takılan katater ameliyat sonrasında kişi sıvı alımı yapana kadar çıkarılmaz. 

Diyabet Ameliyatı Sonrası 

Hasta ameliyat sonrasında yoğun bakıma alınır. Hastada narkoz etkisi geçtikten sonra hasta istediği şekilde hareket edebilir. Hastanın kan basıncı ve oksijen miktarının düzenli olup olmadığının ölçülmesi için otomatik tansiyon aleti kullanılır. Hasta yoğun bakımda sadece sıvı tüketir. Ameliyatın ertesi günü hasta nefes egzersizleri yaparak nefes almayı düzenler. Hasta diyabet ameliyatı yapıldıktan 2-3 gün sonra yavaş yavaş yataktan kalkabilir. Hastanede birkaç gün kalan hastanın sağlık durumu iyiyse eğer taburcu edilir. Hastaya doktor tarafından tüketilmesi gereken yiyecek listesi ve yiyeceklerin tüketilmesi zamanları belirtilecektir. Hastanın gün içerisindeki sıvı tüketimi 2 litrenin üzerinde olmalıdır. Hasta gün içerisinde en az 2 litre idrar yapmalıdır. Diyabet hastası taburcu olduktan sonra 30 gün mide koruyucu ilaç ve 60 gün safra kesesi koruyucu ilaç kullanmalıdır. 
]]>
Tip 1 Diyabet Genetik Mi https://www.diyabethastaligi.gen.tr/tip-1-diyabet-genetik-mi.html Thu, 06 Dec 2018 03:28:48 +0000 Tip 1 diyabet genetik mi, tip 1 diyabet vücudun kendi pankreas hücrelerine saldırmasıyla oluşan otoimmün bir bozukluktur. Tip 1 diyabetin başlangıcı hem kalıtsal hem de beslenme, enfeksiyon gibi çevresel faktörlerle ilişkili Tip 1 diyabet genetik mi, tip 1 diyabet vücudun kendi pankreas hücrelerine saldırmasıyla oluşan otoimmün bir bozukluktur. Tip 1 diyabetin başlangıcı hem kalıtsal hem de beslenme, enfeksiyon gibi çevresel faktörlerle ilişkilidir. İnsan DNA'sındaki yaklaşık 18 bölge tip 1 diyabet ile ilişkilendirilmiştir. Her biri çeşitli genler içeren bu bölgeler IDDM1'den IDDM18'e kadar numaralandırılmış ve etiketlenmiştir.

En çok çalışılan bölge IDDM1'dir ve bu bölge immun cevap proteinlerini kodlayan HLA genlerini içerirler. HLA genlerindeki varyasyonlar hastalık için bir risk oluşumu anlamına gelir, bu genler tek başına hastalık oluşumunda yeterli değildir, diğer genler de etkilidir. Şimdiye kadar tanımlanmış olan HLA genlerinin dışında 2 gen daha vardır. HLA genleri dışındaki diğer genlerden biri IDDM2 bölgesinde bulunan insülin geni, diğeri ise HLA ile yakın ilişkili ve immun cevabın regülasyonunda yer alan CTLA4 genidir.

Tip 1 diyabetli olan ailelerde anneden çocuklara kalıtım oranı 1/33-50 iken babadan çocuklara kalıtım oranı 1/16-33 olarak belirlenmiştir. Ailesel kalıtım var olmakla beraber genetik olarak yatkın bireylerin hastalığa yakalanmasında çevresel faktörler asıl rolü oynamaktadır. Çünkü tip 1 diyabet en çok 4-6 yaş aralığında ve 10-14 yaş aralığındadır. 4-6 yaş aralığında tip 1 diyabetin fazla görülmesinin sebebi bu yaş aralığındaki çocukların daha fazla enfeksiyona uğramalarıdır. 10-14 yaş aralığında fazla olmasının sebebi ise bu yaş grubundaki çocukların ergenlikle beraber hormonal aktivitelerinin değişmesinden kaynaklanır. 

Tip 1 diyabet genetik mi Tip 1 diyabette genetik altyapı oldukça büyük önem taşımaktadır, ancak hastalık multifaktöriyel kalıtım gösterir. Hastalıktan sorumlu tek bir gen veya gen bölgesi olmamasıyla birlikte sadece genetik faktörlerde hastalık oluşumunda yeterli değildir. Genlerin çevredeki uyaranlarla regülasyonu etkilidir.
]]>
Çocuklarda Diyabet https://www.diyabethastaligi.gen.tr/cocuklarda-diyabet.html Thu, 06 Dec 2018 03:48:59 +0000 Çocuklarda Diyabet; Eğer çocuğunuz çok sık idrara çıkıyor, çok su içiyor ve kilo kaybı yaşıyorsa ilk aklınıza gelen şey diyabet hastalığı olmalı. Diyabet hastalığı yetişkinlerde görüldüğü gibi çocukl Çocuklarda Diyabet; Eğer çocuğunuz çok sık idrara çıkıyor, çok su içiyor ve kilo kaybı yaşıyorsa ilk aklınıza gelen şey diyabet hastalığı olmalı. Diyabet hastalığı yetişkinlerde görüldüğü gibi çocuklarda da aynı şekilde görülmüyor. Çocuklarda diyabet yetişkinlerden daha farklı bir yol izlemektedir. Çocuklarda görülen diyabet 'tip 1' insülin eksikliğine bağlı yetişkinlerde görülen 'tip 2' ise aşırı kiloya bağlıdır. Çocuklarda diyabetin, erişkinlerde görüldüğünden daha farklı olmasını kılan sebep, insülin sonrası gelişen klinik bir vaka olması. İnsülin, kan şekerinin normal düzeyde olmasını sağlayan bir hormondur. Besinlerden alınan şekeri insülin eksikliği sebebiyle vücut kullanamıyor kan şekeri yükselmeye başlıyor. Çocukluk diyabetinde insülin beta hücreleri tarafından oluşturulamıyor.

Çocukların sık idrara çıkma, sık sık su içme ve vücuttaki yağları yakmaya başlaması belirli düzeye çıkan kan şekeri bu yollarla dışarıya atılıyor.

Ailelerin dikkat etmesi gereken hususlar; Çocuklarda diyabet hastalığında dikkat çeken en önemli husus sık idrara çıkma, sık sık su içme ve sürekli kilo vermeleri. Eğer aileler bu 3 hususa dikkat ettikleri ve fark ettikleri zaman bir hekime başvurduklarında çocuklar daha hızlı tedavi edilebiliyor.

Vücut şekeri kullanamadığı zaman yağ yakmaya başlıyor ve buna etken olarak karın ağrısı, bulantı ve hızlı solunum eşlik ediyorsa dikkat edilmediği zaman çocuk şuur kaybına uğrayabilir ve komaya girebilir. Komaya girebilecek duruma gelen çocuklarda tedavi süreci uzayabiliyor ve bunun yanı sıra tedavi sürecinde beyinde şişme ve bir çok ölümcül durumla karşı karşıya gelinebiliyor. Bu süreçte keton denilen asit yapılı madde meydana çıktığı için bu belirtiler oluşuyor. İdrarda keton olup olmadığını anlamak için basit bir idrar test çubuğu ile kontrol edilebilir. Kronik hastalıklarda astımdan sonra çocuklarda diyabet hastalığı en sık görülen hastalıklar arasındadır. Çocuklarda diyabet insülin dışında tedavisi yoktur. İnsülini bırakıp çocuklara meyve, sebze ve ek olarak aktarlardan alınan otlar çocuğunuza ciddi derecede zarar verebilir. Eğer insülini aksatılarak kullanılırsa çocuk eski haline dönebilir ve yapılan tedavinin hiç bir anlamı kalmaz.

Not; Bu belirtilerin dışında eğer çocuğunuzda aşırı yemek yiyip kilo alamama, yorgunluk, halsizlik, uyuma isteği ve ağızda çürük elma kokusuna benzer bir koku varsa çocuğunuzda diyabet olabilir. Herhangi bir belirti hissettiğinizde gecikmeden ve zaman kaybetmeden uzman bir hekime başvurup gerekli testleri yaptırmanızda fayda vardır. Erken tanı her zaman hayat kurtarır.

]]>
Diyabet Nedir https://www.diyabethastaligi.gen.tr/diyabet-nedir.html Thu, 06 Dec 2018 22:24:37 +0000 Diyabet nedir diyabet şeker hastalığıdır. İnsülin eksikliğinin veya yetersiz olması sonucunda oluşan ve ömür boyu süren bir hastalıktır. İnsülin pankreas adını verdiğimiz bir organımız olarak burada salgılanan bir hormon Diyabet nedir diyabet şeker hastalığıdır. İnsülin eksikliğinin veya yetersiz olması sonucunda oluşan ve ömür boyu süren bir hastalıktır. İnsülin pankreas adını verdiğimiz bir organımız olarak burada salgılanan bir hormon çeşididir. Bu hormon kandaki glikoz yani şekerin yükselmesine veya düşmesine neden olur. İnsülin olmadan vücudumuza aldığımız gıdalar istenilen şekilde vücutta kullanılmamaktadır.

Tip1 ve Tip 2 diyabeti nedir

Diyabet nedir diyecek olursak insülin hormonu vücudumuzda eksikse bu durum kişide Tip 1 diyabetine yol açar. Bu durum Insüline bağımlı diyet demektir. Genelde çocuklarda daha çok genç hastalarda görülen bir hastalıktır. Eğer İnsülin hormonu var ama yeterli seviyede değilse veya dokularda insüline karşı direnç varsa bu diyabet şekli Tip 2 diyabetidir. Buda insüline bağımlı olmayan diyabet şeklidir. Genelde 35 yaşından sonra insanlardan görülme oranı artmaktadır. Tip 1 diyabet hastalığı olan kişilerin ömür boyu insülin iğnesi veya haplarını kullanmak zorundadırlar. Tip 2 diyabeti olan hastalar ise diyet ve egzersizle ve ağızdan alınan bazı ilaçlarla bu rahatsızlığı bir nebzede olsa kontrol altına alabilirler. Ancak doktorlar uygun görürlerse hastalığın ilerleyen zamanlarında bu hastalar insülin kullanmak zorunda kalırlar.

Diyabet nedir ve neden oluşur

Diyabet nedir diyabet ömür boyu süren bir hastalıktır. Pankreasta insülin yapan hücrelerin tahribatı sonucunda insanlar şeker hastası olurlar. Şeker hastalığının tıptaki adı diabetesdir. Mellitus kan şekerinin yükselmesi idrarda şeker çıkmasına nedendir. Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye'de 21 yaş üzeri kişilerde 13.7 sinde şeker hastalığı bulunmaktadır. Vücutta oluşan kan şekerinin düzenlenmesinde rol oynayan pankreas vücuda giren şekeri kullanmayınca enerjiye dönüşmesi gereken şeker kanda birikerek kan şekerinin yükselmesine neden olur. Tip 1 diyabeti olan hastalar genelde aşırı kiloludururlar. Bu kiloların şeker hastalığında önemli bir rolü vardır. Tip 2 diyabeti hastalığı yavaş yavaş ilerlediği için hastalığın genelde geçmişi 5 yıl öncesine dayanmaktadır. Bu yüzden şeker hastalığına yakalanma riski olanların mutlaka doktora gidip düzenli takiplerini yaptırmaları gerekir.

Diyabet federasyonuna göre diyabet nedir

Diyabet nedir Bazı kişilerde şeker hastalığı hiçbir bulgu vermeden tesadüfen bulunur. Halk arasında gizli şeker olarak bilinen bu durum tip1 ve tip2 diyabetinden farklıdır. Gizli şekerin tıptaki adı bozulmuş Glukoz toleransı olarak bilinir. Bu şeker hastalığı değildir. Ancak hastaya Yüksek derecede şeker yüklemesi testi ile Kandaki şeker seviyesini bakılarak tespit edilir. Şeker yükselmesinden önceki kan değerinin 100 ml üstünde çıkması gerekir. Ancak kişiye şeker yüklenmesinin ardından 2 saat sonra Kandaki şeker oranı 140-199 mg arasında olmalıdır. Dünya Sağlık örgütünde yapılan bir çalışmada şeker hastalığının geleceğin en yaygın hastalıklarından biri olacağını vurgulamaktadır. 2006 yılında Birleşmiş Milletler tarafından kronik komplikasyonlarla birlikte seyreden ve zengin halk sağlığını etkileyen, çok ciddi bir salgın hastalık olarak tanımlanmıştır. Diyabet nedir diyabet yaşam kalitesini bozan ve vücudun birçok organını etkileyen aynı zamanda erken ölümlere yol açan ve sağlık dalında çok para harcanan bir hastalıktır. 

Diyabet nedir ve belirtileri nelerdir

Diyabet nedir diyabet son yıllarda adını sıkça duyduğumuz bir hastalıktır. Aslında şeker her insanda bulunur. Fakat kimilerinde şeker bazı nedenlerden dolayı düşük veya yüksek olabilir. Diyabetin belirtileri nelerdir. Ağızda kuruluk, halsizlik yorgunluk,kilo kaybı, ani acıkma hissi,mide bulantısı,kusma nefeste kötü koku,ciltte kuruluk ve kaşıntı ve geç iyileşen yaralar bu saydıklarımın hepsi şeker hastalığın belirtileridir. Diyabet nedir, derseniz aslında diyabet ilaçların düzenli kullanımı ile engelle]]> Diyabet https://www.diyabethastaligi.gen.tr/diyabet.html Fri, 07 Dec 2018 05:39:25 +0000 Diyabet, eskiden çok olmasa bile günümüzde oldukça fazla duyduğumuz rahatsızlıklardan biri olmaktadır. Bilinen adı ile şeker hastalığı olan diyabet ülkemizde oldukça fazla görülmektedir. Diyabet hastalığı gen Diyabet, eskiden çok olmasa bile günümüzde oldukça fazla duyduğumuz rahatsızlıklardan biri olmaktadır. Bilinen adı ile şeker hastalığı olan diyabet ülkemizde oldukça fazla görülmektedir. Diyabet hastalığı genetik faktörlerin dışında yanlış beslenme alışkanları ile de karşımıza çıkabilmektedir. Diyabet her yaşta görülebileceği gibi erken tanıda kontrol altına alınabilen bir rahatsızlıktır. Ailesinde bu rahatsılık olan bir kişinin olmayan kişilere göre yakalanma riski yüksek olmaktadır. Günümüzde diyabet ile ilgili ciddi bilgilendirme kampanyaları yapılmaktadır. 

Diyabet tam olarak açılımı nedir

Diyabet (şeker hastalığı), diabetes mellitus olarak geçmektedir. Vücuda enerji girişinin olması için belli miktarda insülin salgılanması gerekmektedir. İhtiyaç duyulan insülin pankreas organı tarafından sağlanmaktadır. Pankreas üzerinde yeterli insülin üretilmemesi yada bu insulinin vücut tarafından düzgün kullanılamaması sonucunda diyabet ortaya çıkmaktadır. Vücuda gelen besinlerin içerisindeki şeker bağırsaklardan sindirim meydana geldikten sonra kana karışmaktadır. Bu aşamada kan şekeri yükselmeye başlamaktadır. Bu şekerin hücrelere taşınması da az önce söylediğimiz insülin tarafından olmaktadır. Aksamalar sonucunda kandaki şeker (glukoz) hücrelere taşınmadığı zaman kan şekeri yükselmeye başlamaktadır. Kan şekerinin sürekli yüksek kalması diğer organlarında işlevlerinin bozulmasına neden olmaktadır. Bundan en çok etkilenen organlar gözler, kalp, böbrek ve sinir sistemi olmaktadır. 

Diyabet türleri nelerdir

Tip 1 diyabet: Bu diyabet türü ilerlemiş safha olmaktadır. Pankreas üzerinde artık insülin üretimi yapılmamaktadır. Az önce anlattığımız tabloda meydana gelen enerjinin hücrelere taşınması durumu olanaksız hale gelmiştir. Bu duruma gelen bir diyabet hastasının artık dışarıdan insülin takviyesi alması gerekmektedir. Bu durumun maalesef eski hale gelmesini sağlayacak tedavisi bulunmamaktadır. Diğer diyabet türlerine göre daha az görünmektedir. Tip 1 diyabet daha çok çocukluk ve gençlik çağlarında ortaya çıkmaktadır. Sağlıklık kişilerde vücudun savunma mekanizma olan bağışıklı sistemi bulunmaktadır. Bazı nedenlerden ötürü bağışıklık sisteminde görevli hücrelerde anormal davranışlar ortaya çıkmaktadır. Bu durum esnasında savunma sistemi hücreleri kendi hücrelerini düşman olarak görerek saldırı düzenlemektedir. Pankreas üzerinde insülin üreten hücrelerin yok edilmesi sonucu diyabet ortaya çıkmaya başlamaktadır. Bu tahribat %80 civarında olduğu zaman tip 1 diyabet belirtileri görünmeye başlamaktadır. Bu belirtiler aşağıdaki gibidir.
 • Sık idrara çıkma: Vücutta yeterli insülin üretemeyip kanda şeker yükseldiğinde fazla şeker idrar yolu ile atılmaya başlanmaktadır. Buda kişinin sürekli idrara çıkmasına neden olmaktadır. 
 • Vücuttaki şekeri uzaklaştırmak için aşırı sıvı atımı olduğu için hasta daha fazla su ihtiyacı duymaya başlamaktadır. Bu durumda ağız kuruluğu meydana gelmektedir. 
 • Zayıflama: Vücut yeterli enerjiyi dışarıdan gelen besinler yolu ile alamayınca içerde depolanan enerjiyi kullanmaya başlar. Buda zayıflamasına neden olmaktadır. 
Tip 2 diyabet: Oluşum nedeni tip 1 diyabette olduğu gibidir. Ancak bu diyabet türünde pankreas hücrelerinde meydana gelen tahribat daha az olduğu için tedavide farklı ilaçlar kullanılabilmektedir. Ayrıca beslenme düzenine dikkat edilmesi hastalığın ilerleme seyrini yavaşlatabilir. Tip 2 diyabet belirtileri de aynı şekilde olmaktadır. 

Gestasyonel diyabet: Bu diyabet türü gebelik döneminde gelişim göstermektedir. Bu dönemde pankreas halen insülin üretmektedir. Sorun hamilelik nedeni ile değişen hormonların insülin direnci göstermesinden kaynaklanmaktadır. Bu diyabet riskinin oluşma ihtimali %3-10 arasında olmaktadır. Gestasyonel diyabet yaşayan bayanların gebelik sonrasındaki dönemde tip 2 diyabet olma ih]]> Diyabet Eğitimi https://www.diyabethastaligi.gen.tr/diyabet-egitimi.html Fri, 07 Dec 2018 12:36:23 +0000 Diyabet eğitimi, asıl amacı insanların diyabet hastası olmaktan korumak, diyabet hastası olan kişilerde hastalık seyrinin kötü şekilde ilerlemesini önlemek, hatta bazen hastalığın tedavisinin olumlu sonuçlar alınmasıdır. Di Diyabet eğitimi, asıl amacı insanların diyabet hastası olmaktan korumak, diyabet hastası olan kişilerde hastalık seyrinin kötü şekilde ilerlemesini önlemek, hatta bazen hastalığın tedavisinin olumlu sonuçlar alınmasıdır. Diyabet birçok hastalığı da beraberinde getirdiği için hastalık süresince dikkat edilmesi ve kontrol altına alınması zorunlu bir hastalıktır. Aksi takdirde çok zor hastalıklara yol açabilir, yaşamınızı zorlaştırabilir, hatta kişi çok ilerleyen durumlarda sosyal hayattan koparılır, en kötüsü kişi komaya girip ölebilir. 
Diyabet, hastalarının ömür boyu kişisel bakımına özen göstermesi gereken bir hastalık türüdür. Diyabet eğitimi özellikle hemşirelerin en önemli sorumluluklarından biridir. Diyabet eğitimi özellikle kişinin okuryazarlık seviyesine, gelişmişlik seviyesine bağlı olarak değişir tabi bunlardan daha önemlisi kişi hastalığının ve bakım yapması gerektiğinin farkında olmalı. Eğer iyi bir diyabet eğitimi almış ve bunu yaşamını uygulamış hastalar sağlıklı ve yaşam kalitelerini iyileştirilmiş bir şekilde yaşayabilir.
 
Diyabet eğitiminde öne çıkan konular nelerdir
 • Hastalara öncelikli olarak hastalıkları hakkında bilgi, beslenme, stres, ilaç ve kan glikoz düzeylerinin ilişkisi, diyabet ne anlama geliyor gibi diyabetle yaşamayı öğretecek bilgiler aktarılır. 
 • Evde kişinin öz bakımını nasıl yapacağı anlatılır.
 • Kişinin günlük yaşamında yapacağı değişiklikler hakkında bilgiler verilir. Yaşam biçimi değişikliği hastanın isteğine ilgisine bağlı olarak süreci değişen bir alandır. Hastalığın uygun şekilde nasıl yönetileceği özellikle bu adam da anlatılır.
 • Yaşam biçimin değişikliğin de özellikle vurgulanan şey sağlıklı beslenme ve şeker hastalığına uygun bir diyet listesinin uygulanmasıdır. Ayrıca diyabet eğitiminde özellikle düzenli bir egzersiz çizelgesi önerilir. 
 • Diyabet İlaçlarını düzenli alma hastalık seyrini son derece değiştirmektedir. Kişi ilaçlarını mutlaka saatinde ve düzenli almalıdır hatta bunu unutuyorsa alarm dahi kurmalıdır. Eğer ilaçları günde iki kez alınmakta ise on iki saatte bir almalı bunun için alarm dahi kurmalıdır. Eğer ilaçları aç karın ile almanız gerekiyor ve siz bunu unutup yediyseniz yemek yiyeli çok olmadıysa hemen ilacınızı alabilirsiniz. 
 • Hastaların gerekli testleri düzenli olarak yaptırmaları ve bunların sonuçlarını değerlendirilmesi hakkında bilgi verilir.
 • Diyabet eğitiminde özellikle vurgulanan ve üzerinde durulan konu hastanın aksatmadan rutin ayak bakımı yapmasıdır. 
 • Kişilere özellikle diyabet hastalıklarına dikkat etmedikleri takdirde diyabetin ortaya çıkaracakları komplikasyonlar hakkında bilgi verilip bu komplikasyonların olmaması için yapmaları gereken adımlar anlatılır. Özellik komplikasyonlar sonucu ortaya çıkan hastalık tabloları hastalara gösterilir ki daha da dikkatli olsunlar. 
 • Özellikle diyabetin kötü ve yetersiz yönetimine bağlı olarak ortaya çıkan diyabetik ayak ekstremite amputasyonlarına neden olmaktadır. Ayrıca diyabet kontrol altına alınamadığı takdirde özellikle görme kaybı ve son evre olarak böbrek yetmezliğine neden olmaktadır. 
 • Diyabet eğitiminin eksik alınması veya değiştirme hasta uyum sorunu dolayısıyla özellikle kalp damar komplikasyonları ortaya çıkmaktadır. Diyabetli olan hastaların kalp damar hastalıklarına yakalanma ve ölüm oranı diyabet hastası olmayanlara göre 4 kat fazladır. Diyabetlilerin yüzde 65 kalp damar komplikasyonları dolayısıyla ölme riski altındadır.
 • Son olarak diyabet eğitiminde sağlık kurumlarından yararlanma eğitimi yer almaktadır. Gördüğünüz gibi diyabet eğitimi hastalarda son derece hayati önem arz etmektedir. Bu yüzden son derece hassas davranılması gereken ve özen, disiplin isteyen bir konudur. Aksi takdirde son derece kötü sonuçlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Basit bir diyabet hastalığı sizi ölüme kadar götürebilir.
]]>
Gizli Diyabet https://www.diyabethastaligi.gen.tr/gizli-diyabet.html Sat, 08 Dec 2018 02:30:54 +0000 Gizli diyabet, insanlarda çok sık karşılaşılan durumlardan biridir. En net bir şekilde söylemek gerekirse kişinin kan değerleri içerisinde bulunan şeker seviyesinin aşırı yüksek olmasına rağmen tam olarak diyabet tanısının Gizli diyabet, insanlarda çok sık karşılaşılan durumlardan biridir. En net bir şekilde söylemek gerekirse kişinin kan değerleri içerisinde bulunan şeker seviyesinin aşırı yüksek olmasına rağmen tam olarak diyabet tanısının konulamayacağı bir düzeydeyse bu durumda gizli şeker varlığından bahsedilebilir. Gizli diyabet için çok ciddi tedavilere gerek duyulmamaktadır. Daha çok kişinin yediklerine, içtiklerine ve aynı zamanda egzersiz hayatına müdahale edilerek bu sorun ortadan kaldırılabilir. Gizli diyabetin bir diğer adı pre-diyabettir. Gizli şeker rahatsızlığı olan insanlardaki kan şekeri seviyesi, diğer insanlara iki kat hatta bazen 4 kat daha fazladır. Bu durumlarda kan şekeri artması durumunda ya da aşırı azalması durumunda bazı belirtiler kendisini göstererek gizli şekerin anlaşılmasını sağlamaktadır. 

Gizli diyabet belirtileri nelerdir
 • Gizli diyabet sorunu olan insanlarda meydana gelen en büyük belirtilerden biri tüketilen öğünler arasında aşırı bir yorgunluk yaşanmasıdır. Yaşanan bu yorgunluk her öğün arasında hissedilebilir bir şekilde ortaya çıkacaktır. 
 • Meydana gelen bir diğer gizli diyabet belirtisi ise insanlarda özellikle baş ve boyun bölgelerinde meydana gelen terleme sorunlarıdır. Terleme sorunları, çok yoğun bir şekilde meydana geldiği için müdahale edilemeyecek derecelere ulaşılabilir. Bu durum ise özellikle iş hayatında olumsuzluklara neden olarak ortaya çıkar. 
 • İnsanlarda görülen bir diğer önemli belirti ise normalden daha fazla alınan kilo sorunları ya da aşırı kilo kayıplarıdır. Aşırı kilo kaybının meydana gelmesi durumunda bu durum eğer çok hızlı görülüyorsa bir risk olarak ele alınabilir. 
 • En sık görülen belirtilerden biri de kişide ani duygusal değişimlerin görülmesidir. Özellikle de ani öfkelenme durumları nedeni ile kişi aile hayatında da sorunlar oluşmaktadır. 
Gizli diyabet sorunu olan insanların en geç iki yılda bir testler yaptırması gerekmektedir. Eğer bu testlerin değerleri normal ise bu durumlarda ciddi müdahaleye gerek kalmaz. Testlerde kolesterol düzeyleri bile kontrol edileceği için bu testler kesinlikle önerilmektedir. Eğer test sonuçları aşırı yüksek çıkıyorsa ve müdahaleler yapılmaz ise kişide inme ve diğer kalp rahatsızlıklarının ortaya çıkma olasılığı çok yüksektir.
]]>
Lada Diyabet https://www.diyabethastaligi.gen.tr/lada-diyabet.html Sat, 08 Dec 2018 15:19:02 +0000 Lada Diyabet: İngilizce bir kelime olan latent autoimmune diyabetes in adults kelimelerin ilk harflerinden meydana getirilmiş diyabet yani şeker hastalığı çeşidi olan lada diyabet hastalığı insülin üretilmesini sağlayan h Lada Diyabet: İngilizce bir kelime olan latent autoimmune diyabetes in adults kelimelerin ilk harflerinden meydana getirilmiş diyabet yani şeker hastalığı çeşidi olan lada diyabet hastalığı insülin üretilmesini sağlayan hücrelerin büyük bir çoğunluğunun vücut tarafından ortadan kaldırılması ile gelişir. Tip 1 diyabet hastalığı ile Tip 2 diyabet hastalığı arasında bulunan bu şeker hastalığı çeşidi diyabetin diğer çeşitlerine göre ağızda kuruluk, sık idrara çıkma ve yorgunluk gibi belirtileri uzun zaman sonra ortaya çıkar.  Oldukça yavaş seyirli bir hastalık olan lada diyabet hastalığının diğer tip bir diyabet hastalığı gibi çocukluk döneminde görülme ihtimali yoktur. Bu hastalık genellikle genç yetişkin yaşlarında ortaya çıkar. Çoğunlukla tip 2 diyabet hastalığı ile karıştırılan bu hastalığın bu nedenden dolayı teşhisi yanlış yapılabilir.

Lada diyabet hastalığı tedavisi, kişinin ömür boyu yaşamak zorunda kalacağı bir hastalık olan lada diyabet hastalığında ilk olarak beslenmeye dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Bu hastalıkta en çok da karbonhidrat içeriğine sahip olan gıdaların aşırı tüketilmesi kan şekerinin yükselmesine neden olarak olumsuz durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle kan şekeri seviyesinin dengede tutulmasına yardımcı olacak lada diyabet hastalarına uygun beslenmeye özen gösterilmesi hastalığın tedavisinde büyük bir öneme sahiptir. Bununla beraber hem kilo kontrolünün sağlanması hem de kan şekeri seviyesinin dengelenmesi için uygulanabilecek bir takım egzersiz programları lada diyabet hastalığı açısından oldukça faydalıdır. Lada diyabet hastalığında aynı zamanında hastalara ilk olarak ağızdan alınacak kan şekerinin dengelenmesine sağlayacak bir takım tablet ilaçlar reçete edilir. Ancak ilerleyen zamanlarda lada diyabet hastalarında insülin tedavisine geçilir.
]]>